یکشنبه 2 خرداد 1400 - 14:26

دور کاری کنید اما بدون برق و اینترنت

قطع مکرر برق و سپس اختلال در اینترنت، شهروندان را کلافه و سردرگم کرد

دور کاری کنید اما بدون برق و اینترنت

«ترکیب دورکاری و قطعی برق»؛ عالی و نوبرانه است! تجربه‌ای جدید به بلندای تاریخ قطعی‌های ۶ ساعته برق در هنگامه پخش سریال ژاپنی «اوشین» در ساعت ۲۱ شنبه شب‌های اول هر هفته!
در آن مقطع، دلخوشی مردم در روزگاری که گرمای هوا به طاقت‌فرسایی تغییرات اقلیمی یک دهه اخیر نبود و وسایل الکتریکی نیز از پخش ۵ ساعت در شبانه‌روز برنامه‌های تلویزیونی از ۲ شبکه یک و دو سیمای جمهوری اسلامی بیشتر نبود؛ «برق» تنها نعمتی بود که به محض روشن‌شدن دوباره چراغ‌ها با ادای «صلوات» سپاس از خداوند متعال همراهی می‌شد و در کنارش فاتحه‌ای هم به روح جاودان دانشمند مخترع آن «توماس ادیسون» نثار می‌شد!
اما مدت‌هاست دیگر آن دوران برای نسل امروز به سر آمده است! نسلی که تمام حیات و مماتش به برق وابسته شده است. از انواع فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی و هنری و سرگرمی گرفته تا تکیه به «لپ‌تاپ» برای آموزش از راه دور و بعد از شیوع کرونا هم، حال «دورکاری» به قصد حفظ سلامتی در مقابل ویروس مرگبار کووید ۱۹!
در واقع دیروز مردم ایران، به ترکیب «استرس هزینه تعمیر یا خرید لپ‌تاپ با قیمت‌های نجومی و قطع ناگهانی برق در کنار بیماران کرونایی متصل شده به دستگاه اکسیژن‌ساز!» رسیدند. در مورد این مورد آخری حتما می‌دانید با قطع برق، اگر حتی یک هزارم درصد امکان دارد برق اضطراری بیمارستان برای روشن‌شدن اکسیژن‌سازها، وارد مدار نشود! اینکه ده‌ها نفر در آسانسور ادارات و شرکت‌ها و مجتمع‌های بلندمرتبه مانده‌اند دیگر بماند؛ آری این حکایت‌ دیروز و امروز مردمان ماست.
حال در این میان مردم «بلوچستان» چه باید بکشند که در کل نه برق دارند، نه آب سالم، نه خانه درست و حسابی و به تعبیر منتقدان، این یعنی «مدیریت فلاکت»!
کلافگی از گرما، محرومیت از اینترنت و تلویزیون و همه این‌ها به کنار؛ قطع و وصل برق تلویزیون، لباسشویی، یخچال و کولر، پیامدهای اقتصادی و بهم‌ریختن اعصاب و روان مردمانی هم شده است که چشم انتظار «حداقل تدبیر» بودند و هستند! مردمانی که وقتی در ماههای متوالی دوران تاریخی قطعی برق در دهه ۶۰ ، جدول روزانه ۶ ساعت خاموشی را تجربه کرده بودند؛ دست‌کم حداقل انتظارشان نبود در آغاز قرن ۱۴ خورشیدی..!
هرچه باشد درست که سخنگوی صنعت برق اعلام می‌کند: مشترکان می‌توانند برای اطلاع از خاموشی‌ شهر و یا منطقه خود به سامانه «برق من» یا سایت شرکت‌های توزیع استان خودشان مراجعه کنند و امسال برنامه‌های خاموشی از این طریق اطلاع‌رسانی خواهد شد؛ اما این پیام و حواله دادن مردم به این سامانه که شاید دیروز حتی در کلافگی شارژ گوشی‎های خود هم مستاصل مانده بودند، به مانند یک سیگنال اعصاب خوردکن است برای مردم کلافه از نبود مدیران مدبر!
منبع: افتاب یزد

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=38
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)