شنبه 11 دی 1400 - 8:40
آخرین آمار تولید انواع خودروها در ۸ ماهه امسال نشان می‌دهد

سواری‌های پرتقاضا، اما با کمترین میزان رشد تولید

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان کمتر از ۵۹۰ هزار دستگاه خودرو سواری تولید شده؛ این در حالی است که خودروهای سواری پرتقاضاترین محصولات خودروسازان هستند و قول وزیر صمت، مسئولان و خودروسازان بر افزایش تولید و عرضه بوده اما آمار تولید تاکنون ( با توجه به اینکه زمان زیادی تا پایان سال باقی نمانده است) نشان می‌دهد که بعید است امسال هم به تولید یک میلیون دستگاه خودرو برسیم. این درحالیست که افزایش تولید در خودروهای سنگین قابل توجه است.

به گزار ش حاشیه صنعت به نقل از ایسنا ، از ابتدای سال جاری تا پایان آبان کمتر از ۵۹۰ هزار دستگاه خودرو سواری تولید شده؛ این در حالی است که خودروهای سواری پرتقاضاترین محصولات خودروسازان هستند و قول وزیر صمت، مسئولان و خودروسازان بر افزایش تولید و عرضه بوده اما آمار تولید تاکنون ( با توجه به اینکه زمان زیادی تا پایان سال باقی نمانده است) نشان می‌دهد که بعید است امسال هم به تولید یک میلیون دستگاه خودرو برسیم. این درحالیست که افزایش تولید در خودروهای سنگین قابل توجه است.

به گزارش ایسنا، طبق آمارهای وزارت صمت، در هشت ماهه سال جاری، خودروسازان داخلی ۵۸۹ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو سواری تولید کرده‌اند که در مقایسه با ۵۶۵ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو تولیدی در هشت ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹، تنها ۲۴ هزار دستگاه بیشتر شده و رشد ۴.۲ درصدی را ثبت کرده است.

بیشترین رشد تولید در بین خودروها در این مقایسه آمار متعلق به کامیون، کامیونت و کشنده‌ها است که رشد ۷۵.۵ درصدی داشته است. تولید این خودروهای باری سنگین از ۳۵۲۰ دستگاه تولیدی در مجموع هشت ماه سال گذشته به ۶۱۷۷ دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

پس از آن، بیشترین رشد تولید را کمباین‌ها و اتوبوس، مینی‌بوس و ون‌ها داشته‌اند؛ به ترتیب تولید کمباین‌ در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۲ درصد و اتوبوس، مینی‌بوس و ون ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است.

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه به ترتیب ۴۹۹ دستگاه کمباین و ۱۳۸۸ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون تولید شده است؛ این درحالیست که در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ آمار تولید این خودروها به ترتیب ۳۸۳ دستگاه (کمباین) و ۱۱۹۴ دستگاه (اتوبوس، مینی‌بوس و ون) ثبت شده است.

کمترین رشد تولید را تراکتورها در مقایسه آماری هشت ماهه سال جاری و مدت مشابه سال گذشته داشته است. تولید این خودروها از ۱۳ هزار و ۳۹۵ دستگاه تولیدی در هشت ماه ابتدایی سال گذشته به ۱۴ هزار و ۲۸۰ دستگاه در مدت مذکور سال جاری رسیده و رشد ۶.۶ درصدی را تجربه کرده است.

در مقابل اما تولید وانت در هشت ماهه ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۷.۷ درصد کاهش تولید داشته است. از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ۴۸ هزار و ۷۷۵ دستگاه وانت تولید شده است در حالیکه در همین بازه زمانی در سال گذشته، تعداد وانت‌های تولیدی ۵۴ هزار و ۸۲۸ دستگاه بوده است.

لازم به ذکر است علاوه بر این‌ها، میزان تولید لاستیک خودرو نیز در هشت ماهه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته که ۱۷۸ هزار و ۵۰۰ تن بوده، به ۱۷۳ هزار و ۴۰۰ تن رسیده و افت ۲.۹ درصدی داشته است.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2516
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)