سه شنبه 20 مهر 1400 - 9:28

در راستای تحقق برنامه‌ حکمرانی هوشمند وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی از نخستین دوره آموزشی آشنایی با انقلاب صنعتی چهارم در سازمان مدیریت صنعتی

خستین دوره آموزشی آشنایی با انقلاب صنعتی چهارم در راستای تحقق برنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در سازمان مدیریت صنعتی رونمایی شد.
به گزارش خبرطلایی به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، این دوره در راستای تحقق موضوع پیشرانی وزارت صمت در حکمرانی هوشمند و اهمیت و ضرورت آشنایی با مباحث انقلاب صنعتی چهارم در سطح ملی و در سطح بنگاهی برای همگامی با تحول دیجیتال و صنعت ۴ در سازمان مدیریت صنعتی و با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجرا می‌شود.

در راستای تحقق برنامه‌ حکمرانی هوشمند وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی از نخستین دوره آموزشی آشنایی با انقلاب صنعتی چهارم در سازمان مدیریت صنعتی

ابوالفضل کیانی‌بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این مراسم طی سخنانی گفت: سازمان مدیریت صنعتی همواره در جریان سازی و ادبیات سازی مقوله های نوین مدیریتی نقش آفرین بوده و امروز نیز با همین هدف و در راستای تحقق برنامه‌های وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و تاکید ایشان بر پیشرانی وزارت صمت در حکمرانی هوشمند در کشور، این دوره رسما در سازمان مدیریت صنعتی رونمایی می شود.
وی افزود: جهان در آستانه یک نقطه عطف انقلاب فناورانه قرار دارد، انقلابی که شیوه زندگی و کار را به شکل اساسی دگرگون خواهد کرد. این دگرگونی از نظر اندازه، دامنه وپیچیدگی از آنچه تاکنون رخ داده است متفاوت است.
کیانی با برشمردن اهمیت و توضیح برخی از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم یادآور شد: کشورهای جهان در زمینه انقلاب صنعتی چهارم سیاست‌گذاری‌های مختلفی دارند و درزمینه استراتژی، سنجش میزان آمادگی و سرمایه‌گذاری بسیار فعال هستند.
وی برخی از ویژگی‌های دانشگاه‌های هوشمند در عصر انقلاب صنعتی چهارم را شامل افزایش ارتباط بین تمام طرف‌های درگیر در زنجیره ارزش آموزش عالی، ارائه مدارک بین‌رشته‌ای، چند رشته‌ای و فرا رشته‌ای، در قالب پلتفرم های آموزشی عنوان نمود.
کیانی بختیاری با تاکید بر پلتفرمی بودن آموزش و دانشگاه های نسل ۴ گفت: آموزش در دانشگاه های پلتفرمی بصورت اکوسیستمی و بر اساس نیازهایی که در خصوص مولفه های جامعه مدنی ، بحث های محیط زیست و … اعلام می شود، شکل می گیرد و مدارک آن بین رشته ای، چند رشته ای و فرارشته ای هستند؛ علاوه براین موضوع مسئولیت اجتماعی برای دانشگاه های پلتفرمی یک وظیفه است که آن را انجام می دهند. در این دانشگاه ها پژوهش نیز در پلتفرم ها اتفاق می افتد و از شیوه جمع سپاری در فعالیت های پژوهش و توسعه استفاده می شود.
وی خاطر نشان کرد: سازمان مدیریت صنعتی با هدف تغییر ذهنیت‌ها و رویکردها از صنعت ۳ به صنعت ۴ و آشنایی با تمامی مولفه‌هایی که در انقلاب صنعتی چهارم وجود دارد، از جمله اینترنت اشیای صنعتی، هوشمندسازی صنایع، آشنایی با علوم داده، کسب و کارهای پلتفرمی، زنجیره های بلوکی و زنجیره تامین و … این دوره را طراحی و اجرا می کند و امیدواریم این امر باعث توسعه صنایع کشورگردد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: پیش بینی کرده ایم که در گام های بعدی مباحث انقلاب صنعتی چهارم را بصورت دوره های MBA ، DBA و Post DBA برای وزارت صمت و سایر سازمان‌ ها و نهادها برگزار نماییم.
در ادامه این مراسم، سید علیرضا شجاعی معاون آموزش سازمان مدیریت صنعتی گفت: در این دوره در بخش اول آشنایی با انقلاب صنعتی چهارم را خواهیم داشت در بخش دوم بر دانایی در انقلاب صنعتی چهارم کار خواهیم کرد و در بخش سوم و نهایی دوره توانایی ها در انقلاب صنعتی چهارم را ارائه می کنیم که برای هر کدام از اینها طراحی های خاصی انجام شده است.
وی افزود: امیدواریم در این دوره بر بخشی از رشته های صنعتی تمرکز کنیم و بتوانیم از توانایی اساتید خارج از کشور و موردکاوی‌های خاصی که وجود دارند استفاده کنیم.
شجاعی یادآور شد: نظر سنجی هایی که طی چند سال اخیر توسط مراکز ارزیابی ابزارهای مدیریتی انجام شده نشان می دهد تحول دیجیتال ، اینترنت اشیاء و انقلاب صنعتی چهارم جز ۲۵ ابزار و تکنیک‌های برتر دنیا قرار می گیرد و این نشان می دهدکه در کشور نباید از این مساله غافل باشیم و به همین دلیل سازمان مدیریت صنعتی کوشش می کند در این موضوع پیشرو باشد.
در ادامه این مراسم حسن آقا کثیری مجری طرح انقلاب صنعتی سازمان ایدرو نیز رویکرد سازمان متبوع را برای نفوذ مفاهیم، ابزارها و فناوری های انقلاب صنعتی چهارم را در سه سطح سیاست گذاری، برنامه ریزی و عملیاتی عنوان و خاطرنشان کرد : ایدرو براساس یک برنامه مشخص، پیشگام ایجاد و گسترش زمینه های لازم برای اجرای گام به گام انقلاب صنعتی چهارم در صنایع کشور است.
وی با بیان این سخن طرح ظرفیت سازی ایدرو را در سه سطح ملی، بنگاهی و مراکز تحول دیجیتال عنوان نمود و افزود: فرهنگ سازی و آموزش فصل مشترک این سه سطح است که سازمان مدیریت صنعتی آن را در کشور آغاز کرده است.
آقاکثیری افزود: سازمان مدیریت صنعتی همواره دغدغه حرکت در مسیرهای فناورانه را دارد و امیدواریم افتتاح این دوره منشا اتفاقات خوبی برای صنایع کشور باشد، ضمن این که طرح ظرفیت سازی به آموزش محدود نیست و از توانمندی سازمان مدیریت صنعتی در سطح عملیات بعنوان مشاور استفاده خواهد شد.
در پایان این مراسم رضا کریمی مدیر دوره های تخصصی سازمان مدیریت صنعتی به بیان سر فصل دوره آموزشی مذکور پرداخت.
وی آشنایی با مبانی، مولفه ها و فناوری های انقلاب صنعتی چهارم؛ معرفی پارادایم های نوین اقتصادی همچون اقتصاد اشتراکی، اقتصاد پلتفرمی، اقتصاد گیگی و اقتصاد الگوریتمی، هوشمندسازی صنایع، کسب و کارهای تحول آفرین، آشنایی با زنجیره های بلوکی و نیز معرفی مدل های مختلف سنجش آمادگی در سطح ملی و در سطح بنگاهی برای همگامی با تحول دیجیتال و صنعت ۴ و … را از جمله سرفصل های این دوره عنوان کرد.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=1598
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)