شنبه 12 خرداد 1403 - 13:49

این ۴ خودرو برقی به‌زودی به ناوگان تاکسی رانی تهران می‌آیند

با اعلام مدیر اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور، از بین تمامی مدل‌های اعلامی، ۴ مدل خودرو برقی به ناوگان تاکسی رانی تهران اختصاص خواهند یافت.

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از گجت نیوز، بر اساس سیاست‌های دولت سیزدهم و شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور، به‌روزرسانی ناوگان حمل و نقل درون شهری و افزایش ایمنی خدمات به شهروندان، در نهایت ۴ خودرو برقی مجوز پلاک گذاری از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی را دریافت کردند. در این بخش از اخبارخودرو  سایت گجت نیوز به اعلام اسامی خودروهای یاد شده و همچنین شرایط و ضوابط به‌کارگیری آنها در سیستم حمل و نقل عمومی و تاکسی رانی تهران اشاره می‌کنیم.
طبق اعلام مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور، در حال حاضر ۲۰۰ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده است؛ بنابراین با یک انباشت فرسودگی در بخش تاکسی‌رانی مواجه هستیم و لازم است یک عزم فرادستگاهی شکل بگیرد. همچنین در چارچوب ماده ۸ قانون هوای پاک، دولت باید نسبت به تخصیص تسهیلات ارزان قیمت در این بخش اهتمام داشته باشد تا نهایتاً شاهد نوسازی این ناوگان باشیم.
مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور در ادامه ضمن تشریح پروسه معرفی خودروهای برقی به پلیس برای شماره گذاری، اظهار کرد محصولات معرفی شده به کمیته فنی شورای عالی ترافیک، خودروهای بستیون نات ایران خودرو ، JMEV لونا و دانگ فنگ E70 شرکت ایران خودرو ، چانگان EODO شرکت سایپا، هونگچی E-QM50 شرکت بهمن موتور، ونوسیا D60 EV PLUS و Volkswagen ID4 شرکت مکث موتور، EU5 شرکت دیار خودرو، E50A شرکت کرمان موتور و YUDO3 شرکت اکسیم بودند؛ در نهایت پس از بررسی‌های انجام شده در این مرحله، مشخص شد که خودروهای بستیون نات شرکتایران خودرو   ، چانگان EODO شرکت سایپا، VENUCIA D60 EV PLUS شرکت مکث موتور و E50A شرکت کارمانیا (کرمان موتور) امکان دریافت پلاک تاکسی شهری را به منظور فعالیت در حوزه حمل و نقل عمومی شهری دارا هستند.
وی در خصوص گسترش زیرساخت‌های توسعه تاکسی برقی بیان کرد پس از کرج، زیرساخت شارژ برای ناوگان برقی در شهر اراک به‌عنوان شهری که درگیر با معضل آلودگی هواست، آماده شد و در گام اول نیز ۱۰ دستگاه اتوبوس برقی و در گام بعدی تعداد بیشتری اتوبوس و تاکسی برقی اضافه خواهند شد. سایر کلان‌شهرها هم این رویه را ادامه خواهند داد. مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور همچنین با اشاره به حمایت‌های وزارت کشور بیان کرد روند نوسازی با استفاده از خودروهای برقی رو به جهش است و تا پایان سال تعداد بیشتری از کلانشهرهای کشور از خودرو برقی بهره‌مند خواهند شد.
از سویی دیگر شادی مالکی، سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر سازمان تاکسیرانی شهر تهران، توسعه تاکسی های برقی را اقدامی مثبت خواند و از تلاش این سازمان برای سرعت بخشیدن به طرح جایگزینی تاکسی های فرسوده به‌منظور کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل ایمن و پاک در کلانشهر تهران خبر داد.
طبق گفته‌های این مقام مسئول، قرار است ۲۷۵۰۰ دستگاه تاکسی برقی از محل قرارداد شهرداری با شرکت‌های چینی وارد تهران شود و ۲۷۰۰۰ تاکسی دیگر هم وزارت  به شهرداری تهران تحویل می‌دهد. ۴ شرکت خودروساز فوق، خودروهای برقی خود را معرفی کرده‌اند، توافق‌نامه‌ها امضا شده و تعدادی تاکسی نیز رونمایی شده است؛ اما همه آنها در انتظار پلاک‌گذاری هستند؛ بعد از نصب پلاک «ت»، فعالیت این خودروها در خطوط تعیین شده آغاز خواهد شد.
شادی مالکی تاکید کرده بود که در مرحله نخست، ۱۰۰۰ دستگاه تاکسی برقی جک مدل E50A به متقاضیان واگذار خواهد شد و پس از تکمیل ظرفیت، بلافاصله نام‌نویسی از متقاضیان برای ۱۰۰۰ دستگاه خودروی برقی دیگر آغاز می‌شود. به‌گفته مالکی، در این طرح تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی از سوی شهرداری تهران و همچنین تسهیلات ۶۰۰ میلیون تومانی با کارمزد پایین از سوی خودروساز به رانندگان متقاضی اعطا می‌شود.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=9805
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)