دوشنبه 7 خرداد 1403 - 12:39

صد روز آرامش در اتاق بازرگانی

تغییر نگاه مدیران ارشد وزارت صمت به اتاق بازرگانی که در پی سکاندار جدید ساختمان سمیه، عباس علی‌آبادی اتفاق افتاد، موجب بازگشت آرامش به پارلمان بخش خصوصی ایران شده ولی اکنون اتاق بازرگانی و در پی کاهش تمایل دولت برای مداخله در آن روزهای آرام‌تری نسبت به گذشته شاهد است.

صد روز آرامش در اتاق بازرگانی

به گزارش حاشیه صنعت ، پیش از این اتاق بازرگانی در پی  مشکلاتی که برای ریاست آن پیش‌امده بود، دچار تنش‌های اساسی شده بود؛ به نحوی که از انجام ماموریت‌ها و اهداف خود بازمانده بود.
نتایج یک نظرسنجی از فعالان اقتصادی حکایت از آن دارد که عباس علی‌آبادی، بهترین عملکرد را در میان سایر مدیران صنعتی و اقتصادی کابینه در رفع مشکلات بخش خصوصی داشته است.

در این نظرسنجی نمره‌ای که بازرگانان، صنعتگران و مدیران اقتصادی به علی‌آبادی داده‌اند با فاصله زیادی بیشتر از دیگران قرار گرفته است.

وزیر صمت ، از ابتدای حضورش در وزارت صمت تلاش کرد تا شنونده دغدغه‌های بخش خصوصی باشد.

عباس علی‌آبادی در بهمن سال ۱۴۰۲وعده افزایش تعامل میان وزارتخانه و فعالان بخش خصوصی را دادو افزود: برخی از مسائل با تعامل قابل حل و برخی نیازمند برنامه‌ریزی بیشتر هستند.

آماده‌ام با معاونین خود در جلسات کمیسیون شرکت  و  مسائلی که  مربوط به وزارت‌خانه است را  بررسی و حل نماییم. معاونت‌ها هم به فراخور در کمیسیون‌ها حضور خواهند داشت.

وی خاطر نشان کزد در تلاش هستم  ارتباط خود و وزارتخانه را با بخش خصوصی و سایر  نهادها  توسعه داده و مشکلاتشان را شناسایی و در چارچوب اختیارات وزارت‌خانه بررسی و حل کنم.
کاهش مداخلات دولت و منع قیمت‌گذاری دستوری اهم مطالبات اتاق بازرگانی از وزارت صمت بود که وزیر در راستای آن گام برداشته است هرچند وزارت صمت، یک وزارتخانه پیچیده با چندین ماموریت بعضا متناقض است که اجرای پروژه‌ها را سخت می‌کند.
حمایت از حضور ایران در اتواکسپوی ۲۰۲۴ یک نمونه قابل قبول از تلاش دولت برای رونق بخش خصوصی است.

ایجاد چنین موقعیت‌‌‌هایی برای اقتصاد ما که صادراتمان عمدتا مبتنی بر خام‌‌‌فروشی و محصولات با ارزش افزوده پایین است در صورتی‌‌‌که هدفمند و همراه با برنامه‌‌‌های مشخص برای یافتن شرکای تجاری بالقوه باشد پرفایده است.
از طرفی، در اقتصاد بسته ما که محصور در حصار تحریم‌‌هاست، این فرصت می‌تواند به تخفیف آثار انزوای اقتصادی ناشی از تحریم تاحدی کمک کند.

تعامل با دنیا نیاز فعالان اقتصادی ما است،  باید بتوانیم در همین شرایط پیچیده فعلی اقتصاد کشور، با معرفی توانمندی‌‌‌های صنعتگران داخلی به گسترش بازارهای خود کمک کنیم.
بنابراین با این قبیل تمهیدات می‌توان امیدوار بود تا رابطه‌ای دو سویه و پایدار میان وزارت صمت و بخش خصوصی برقرار شود.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=9797
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)