یکشنبه 29 بهمن 1402 - 10:02
مخبر:

کمرنگ بودن بخش خصوصی از مهمترین موانع توسعه کشور است

معاون اول رییس جمهور در دیدار با جمعی از کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی، یکی از مهمترین مسائل و موانع پیش روی توسعه کشور را کمرنگ بودن نقش این بخش در اقتصاد کشور برشمرد.

کمرنگ بودن بخش خصوصی از مهمترین موانع توسعه کشور است

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از  ایرنا، محمد مخبر عصر شنبه و در آستانه دهمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی با جمعی از کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی دیدار کرد و پای درد و دل و دغدغه‌های آنان نشست.

معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را به مشارکت هرچه بیشتر در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌ها و مزیت‌های کشور فراخواند و افزود: دولت آمادگی دارد بستر فعالیت و نقش‌آفرینی هرچه بیشتر بخش خصوصی را در اقتصاد کشور فراهم کند و موانع را از سر راه آن بردارد.

مخبر یکی از مهمترین مسائل و موانع پیش روی توسعه کشور را کمرنگ بودن نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور برشمرد و گفت: البته این مشکل دو سویه است و متأسفانه طی سالیان گذشته و در ادوار مختلف، روابط و تعامل مناسب میان دولت و بخش خصوصی در کشور شکل نگرفته و این ارتباط به صورت حداقلی بوده که اصلاح این روند و نزدیک شدن بخش خصوصی و دولت یکی از نیازهای مهم و ضروری امروز کشور است.

وی ادامه داد: باور قطعی دولت این است که دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی، ثبات بازار، اطمینان از نرخ ارز و تحقق سایر اهداف اقتصادی جز با فعال شدن بخش خصوصی و مشارکت جدی فعالان اقتصادی محقق نخواهد شد.

معاون اول رییس جمهور به ظرفیت‌های گسترده کشور چون ذخایر نفت و گاز، نیروی انسانی نخبه و مجرب، معادن و سایر مزیت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: فعال سازی این ظرفیت‌ها توسط بخش دولتی میسر نیست و لازم است بخش خصوصی پای کار باشد تا از این ظرفیت‌های گسترده در جهت توسعه و بزرگ شدن اقتصاد کشور استفاده کند.

مخبر افزود: وظیفه دولت از یک سو حل مشکلات بخش خصوصی و از سوی دیگر پاسخگویی به دغدغه‌ها و نیازهای مردم است ضمن آنکه باید در این میان به دنبال بی اثر کردن نقشه‌ها و کارشکنی‌های دشمن نیز باشد که امیدوارم با همراهی بخش خصوصی بتوانیم به این برنامه‌ها جامه عمل بپوشانیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بیش از گذشته آمادگی دارم جلسات هماهنگی و همفکری با فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی را به صورت مستمر ادامه دهم تا به برنامه‌ای مشترک و جامع الاطراف دست یابیم که هم مشکلات و موانع بخش خصوصی برطرف شود و هم به دغدغه های اقتصادی و معیشتی مردم پاسخ داده شود.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان باید پشت فرمان اقتصاد کشور باشند گفت: من صمیمانه دست بخش خصوصی را می‌بوسم و نقشه استراتژی صنعتی که تدوین کرده‌اند را روی چشم می گذارم و تلاش خواهم کرد که بستر فعالیت فعالان اقتصادی را فراهم کنم.

فرزین: کنترل تورم و نقدینگی همزمان با رشد اقتصادی

در این جلسه محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی نیز به برخی سوالات و دغدغه‌های مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی پاسخ داد و گفت: بانک مرکزی در سال جاری تلاش کرده است که نرخ رشد اقتصادی کاهش پیدا نکند و همزمان تورم کاهشی باشد و نقدینگی نیز کنترل شود که خوشبختانه تا حد زیادی در این برنامه موفق بوده‌ایم.

رییس کل بانک مرکزی همچنین گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای کنترل نرخ ارز و تامین نیازهای ارزی بخش خصوصی ارائه کرد و از راه اندازی ابزار جدیدی تحت عنوان بازار سلف ارزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک خبر داد.

در این نشست که وزرای امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند، فعالان اقتصادی و مدیران عامل برخی شرکت ها ضمن تشریح دغدغه‌ها و مشکلات پیش روی فعالیت بخش خصوصی، از آمادگی کامل خود برای همراهی با دولت و نقش آفرینی هرچه بیشتر در اقتصاد کشور خبر دادند.

تامین نقدینگی و سرمایه در گردش، موانع و بروکراسی اداری، رفع محدودیت های ارزی و چند نرخی بودن ارز از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی در این جلسه بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=9402
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)