یکشنبه 8 بهمن 1402 - 8:25
مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا مطرح کرد؛

شناسنامه‌دار کردن فرش بهترین راهکار هویت بخشی به این هنر فاخر است

فعالیت رسمی فعالیت کارگزاری‌های فرش دستباف مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به منظور صدور شناسنامه بین المللی فرش بر اساس استانداردهای GS1 آغاز شد.

شناسنامه‌دار کردن فرش بهترین راهکار هویت بخشی به این هنر فاخر است

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از روابط عمومی مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران، مراسم گشایش «بیست و ششمین نمایشگاه تخصصی-صادراتی فرش دستباف» همزمان با اختتامیه «دومین جشنواره ملی قالی فاخر» در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان روز چهارشنبه مورخ ۰۴/۱۱/۱۴۰۲ برگزار شد.

همچنین «آئین رسمی شروع فعالیت کارگزاری‌های صدور شناسنامه فرش دستباف» با حضور «شاهین آذری» مدیرکل صمت استان اصفهان، «مژگان ایزدی» رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع‌دستی اتاق بازرگانی اصفهان، «احمدرضا طحانیان» مدیرعامل نمایشگاه‌های استان اصفهان، «محمد نمکی‌زاده» رئیس اتاق اصناف اصفهان، امیر کشانی» رئیس اتاق اصناف اصفهان، «ساعد عصاچی» رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان، «یاسر حنیفی» معاون مرکز ملی فرش ایران، «مهدی مظهری» مدیرعامل و «مجید نیک‌مهر» عضو هیات مدیره مرکز ملی شماره گذاری برگزار شد.

مظهری، مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در این مراسم گفت: جلسه‌های فشرده‌ای برای شناسنامه‌دار کردن فرش با مسئولان مرکز ملی فرش ایران از یک سال و نیم گذشته در کارگروه مربوطه برگزار شد تا به جمع‌بندی نهایی رسیدیم و شیوه‌نامه‌ای هم در این زمینه تدوین و توسط معاون صنایع عمومی وزیر صمت به‌عنوان روش صدور شناسنامه برای فرش دستباف ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه قانون صدور شناسنامه فرش دستباف سال ۱۳۸۱ تصویب شد اما اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده بود، افزود: مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به‌عنوان یکی از شرکت‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نماینده رسمی سازمان GS1 است که در حوزه کدگذاری کالا و خدمات فعالیت دارد و این سازمان استانداردهایی را در حوزه کاتالوگ‌گذاری کالاها (فهرست راهنمای اشیاء و کالاها) مشخص می‌کند.

مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران در ادامه خاطرنشان کرد: برای صدور شناسنامه به سامانه‌ای برای این کار و نمایندگی‌ها و کارگزارانی که بتوانند در سراسر کشور این کار را انجام دهند، نیاز داشتیم، اما داشتن ارزیابان فرش یکی از مهمترین نیازمندی‌ها در این زمینه بود که این افراد بعنوان مُعتمد و ارزیاب صدور شناسنامه فرش با کارگزاری‌ها همکاری می‌کنند.

وی بیان کرد: در زمان حاضر قرارداد همکاری با ۱۷ کارگزار فرش امضاء شده است و آنها در سراسر کشور و از جمله استان اصفهان فعالیت خواهند داشت.

مظهری  یاداوری کرد : شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف بصورت بین المللی انجام می‌شود و با توجه به اینکه در تمام دنیا ایران را با بارکد و پیش شماره ۶۲۶ می‌شناسند، این شناسنامه پس از صدور بطور همزمان به ۱۷ زبان دنیا منتشر می‌شود.

وی افزود: برخورداری از کُد موقعیت مکانی «GLN» (Global Location Numberاز ویژگی‌های این شناسنامه بین‌المللی است که اطلاعات هویتی بافنده فرش در آن ثبت شده و قابل رصد است که امکان انتقال شناسنامه فرش را از یک مالک به مالک دیگر فراهم می‌کند، که یکی از مزایایی مهم این کار محسوب می‌شود.

مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ادامه داد: نگه داشتن اصالت فرش از دیگر ویژگی‌های شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف است و تمام مشخصات فرش با استفاده از هوش مصنوعی در آن ثبت خواهد شد و غیرقابل خدشه، جعل و تقلُب می‌شود.

در ادامه این نشست، آذری، مدیرکل صمت استان اصفهان نیز در این مراسم اظهار کرد: فرش دستباف ایران قدمت چند هزارساله دارد که به دوره هخامنشیان و چند صد سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و با گذشت زمان بر تنوع طرح‌ها و تعداد علاقه‌مندان آن افزوده شده و با توجه به ذوق و استعداد بی‌نظیر ایرانیان در زمینه خلق آثار هنری، همواره مسیری رو به رشد را طی کرده است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره اضافه کرد: معرفی تنوع و ویژگی‌های فرش دستباف ایران در سطح ملی و بین المللی، تشویق بافندگان، طراحان، نقاشان، تولیدکنندگان و فروشندگان به تولید و عرضه قالی فاخر، ایجاد انگیزه مناسب برای بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت در تولید فرش دستباف با حفظ اصالت ایرانی و کمک به بازاریابی فرش های تولیدی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

در انتهای جشنواره با اهدای تجهیزات و مجوز شروع فعالیت به ۱۷ کارگزاری مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (GS1 Iran)، به صورت رسمی فعالیت کارگزاری‌ها جهت صدور شناسنامه فرش آغاز شد.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=9270
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)