چهارشنبه 3 آبان 1402 - 12:02
واهمه از تضعیف تقاضا، به سقوط نرخ جهانی فلزات انجامید

افت تقاضا بلای جان فلزی‌‌‌ها شد

شاخص بهای فلزات پایه در بورس لندن به کمترین میزان پس از روزهای ابتدایی نوامبر ۲۰۲۲ سقوط کرد. واهمه از تضعیف تقاضا با توجه به کاهش شتاب رشد اقتصادی چین و استمرار جنگ در نوار غزه، عوامل اصلی کاهش قیمت در رینگ فلزات جهانی است. در این شرایط، فعالان بازارهای کالایی چشم‌‌‌انتظار انتشار داده‌‌‌های رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و تاثیر آن بر اقدامات بعدی فدرال‌رزرو در خصوص افزایش یا تثبیت نرخ بهره هستند.

افت تقاضا بلای جان فلزی‌‌‌ها شد

شاخص فلزات پایه در کف نرخ ۱۱ماهه

بازار کالاهای صنعتی ظرف هفته‌‌‌های اخیر با غلبه سیگنال‌‌‌های کاهشی متعددی روبه‌رو شده است. از سویی استمرار جنگ در نوار غزه و احتمال سرایت آتش این جنگ به سایر کشورهای خاورمیانه، تقاضا برای کامودیتی‌‌‌ها را در میان‌مدت دچار چالش کرده و از سوی دیگر واهمه فعالان بازار جهانی از بروز چالش در دومین اقتصاد جهانی با شدت گرفتن بحران بدهی شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک در چین، چشم‌‌‌انداز تقاضا را منفی کرده است.

غلبه سیگنال‌‌‌های کاهشی در رینگ‌‌‌های کالایی به عقب‌‌‌نشینی قیمتی در رینگ فلزات پایه نظیر مس، آلومینیوم، سنگ‌‌‌آهن و فولاد منجر شده است؛ به‌‌‌نحوی که ظرف هفته پایانی اکتبر امسال مس تجربه کف‌‌‌نشینی ۱۱ماهه قیمتی را داشت؛ سنگ‌‌‌آهن در کمترین نرخ ظرف بازه دوماهه معامله شد و میلگرد در بازار داخلی چین با کمترین قیمت در بازه دوماهه به فروش رفت. در این شرایط شاخص بهای فلزات پایه در بورس لندن نیز به کف نرخ ۱۱ماه اخیر خود یعنی پس از روزهای ابتدایی ماه نوامبر ۲۰۲۲ رسید.

رشد اقتصادی چین از دهه ۱۹۸۰ تاکنون بی‌سابقه بوده است. اما همان‌طور که رشد سریع آن جهان را به صورت امروزی شکل داده است، کندی مداوم چین نیز می‌‌‌تواند بازتاب‌های مخربی در سراسر اقتصاد جهانی ایجاد کند. به این ترتیب بروز بحران در شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک چین، بر رفتار معامله‌‌‌گران در بازارهای مالی و کالایی دنیا اثرگذار می‌شود. بخش قابل‌توجهی از رشد اقتصادی چین ظرف چند دهه اخیر مبتنی بر بخش ساخت‌‌‌وساز رقم خورده است. گفته می‌شود که بخش ساخت‌‌‌وساز و صنایع وابسته به آن حدود ۲۵ تا ۳۵‌درصد تولید ناخالص داخلی چین را پشتیبانی می‌کند. در این شرایط، بروز بحران بدهی در بزرگ‌ترین شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک در چین و کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری در این بخش، از سویی تحقق اهداف تعیین‌شده برای رشد اقتصادی چین را دشوار می‌کند و از سوی دیگر فروکش تقاضا برای کالاهای صنعتی زمینه‌‌‌ساز افت بهای این محصولات می‌شود.

بازگشت فلز سرخ از کف نرخ

مس در معاملات آتی کامکس آمریکا ظرف روز دوشنبه ۲۳اکتبر برای ساعاتی با نرخی کمتر از ۳.۵۵دلار به ازای هر پوند معامله شد که این رقم کمترین بهای فروش آن در بازه ۱۱ماه اخیر یعنی پس از نوامبر ۲۰۲۲ بود. البته این فلز در این سطح قیمتی تثبیت نشد و تا اواسط روز سه‌‌‌شنبه ۲۴ اکتبر تا ۳.۵۷دلار به ازای هر اونس افزایش یافت که این رقم نیز کمترین بهای فروش آن پس از روزهای پایانی ماه مه بود. نگرانی از کاهش تقاضا و افزایش موجودی مس در انبارهای بورس‌‌‌های بزرگ دنیا عامل عقبگرد بهای مس ظرف هفته‌‌‌های اخیر بوده است. موجودی انبارهای LME و SHFE از ابتدای ماه اکتبر تا هفته منتهی به ‌روز جمعه ۲۰ اکتبر رشد ۵۰درصدی داشته و به ۵۸‌هزار و ۲۰۰تن رسیده است.

مس تحت فشار کاهش تقاضا و افزایش موجودی ارزان می‌شود؛ اما همچنان تحلیلگران به آینده قیمتی این فلز در بلندمدت امیدوار و معتقدند بازار فلز سرخ در بلندمدت به دلیل رشد تقاضا با کسری عرضه مواجه می‌شود. درواقع حرکت دنیا به سمت انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر باعث جهش تقاضای مس در میان‌مدت و بلندمدت می‌شود؛ این در حالی است که میزان فعلی تولید معدنی این فلز پاسخگوی این رشد تقاضا نیست، بنابراین کاهش قیمت در بازار فلز سرخ ماندگار نخواهد شد.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=8529
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)