شنبه 29 مهر 1402 - 10:39

آغاز عملیات نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی چادرملو

طی مراسمی، کلنگ احداث نیروگاه خورشیدی چادرملو به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در استان یزد به زمین زده شد. به گزارش روابط عمومی چادرملو، در این مراسم که با حضور معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو، نماینده مردم یزد، زارچ، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس، استاندار یزد و جمعی از مسوولان و مقام‌‌‌های استان یزد و شهرستان اشکذر برگزار شد، امیر علی طاهر‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اهمیت بهره‌گیری از انرژی‌‌‌های پاک که می‌تواند هم در تولید و هم در مصرف، زمینه‌ساز شکل‌گیری صنعت سبز باشد گفت: با اقدام خوب وزارت نیرو و ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدید‌پذیر و بهره‌وری انرژی‌برق) مجموعه چادرملو موفق شد به عنوان یک متقاضی در راستای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ورود کند.

وی افزود: به همین منظور شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قرارداد احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی استان یزد در منطقه خضرآباد شهرستان اشکذر یزد با سازمان انرژی‌های تجدید‌پذیر و بهره‌وری انرژی‌برق (ساتبا) را بست.

مدیرعامل چادرملو گفت: با احداث این نیروگاه خورشیدی توسط شرکت چادرملو، علاوه بر افزایش پایداری شبکه به‌خصوص در پیک سال‌های آتی، به طور سالانه بیش از ۱۹۰ میلیون کیلووات ساعت برق پاک به شبکه برق سراسری تزریق خواهد شد و در نتیجه تحقق این مهم، بیش از ۵۵ میلیون مترمکعب در سال در مصرف سوخت‌های فسیلی کشور صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر این به میزان بیش از ۴۵‌هزار مترمکعب آب نیز صرفه‌جویی خواهد شد. طاهر‌زاده افزود: عملکرد این نیروگاه در سال‌های آتی به جلوگیری از تولید گازهای گلخانه‌‌‌ای به میزان ۱۱۵‌هزار تن در سال خواهد انجامید که این مهم علاوه بر اثر بالقوه در کاهش سطح آلایندگی، امکان ایجاد زیرساخت‌‌‌های مناسب و اخذ مجوزهای لازم به منظور فروش صادراتی فولاد را در مجموعه چادرملو فراهم می‌کند.

یاد‌آور می‌شود برای اجرای این پروژه که در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار احداث می‌شود بالغ بر ۶۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است و در زمان احداث برای بیش از ۶۵٠ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی در بر خواهد داشت.

بر اساس همین گزارش در ادامه این مراسم موثقی نیا معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از نعمت‌های الهی از جمله انرژی خورشیدی گفت: امروز در جهان گرایش به انرژی‌های تجدید‌پذیر به شدت مورد توجه است و صنایع نیز به سمت بهره‌گیری از همین نوانرژی‌ها هستند تا مانع از آلودگی‌های زیست محیطی شوند. وی افزود: با توجه به افزایش روز افزون صنایع معدنی در کشور، ما نیز تکلیف داریم این توسعه را همگام با توجه کردن به شاخص‌های صنعت سبز به پیش ببریم. موثقی نیا اضافه کرد: خوشبختانه در ایران ظرفیت لازم برای تولید انرژی پاک وجود دارد و اولویت وزارت صمت و ایمیدرو نیز هدف‌گذاری برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌‌‌ها و رسیدن به استانداردهای جهانی صنعت سبز است.    فاطمی استاندار یزد و دکتر جوکار نماینده مردم یزد، زارچ، اشکذر و بخش ندوشن نیز طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات ارزنده و مهم مدیرعامل و هیات‌مدیره چادرملو در توسعه استان به‌ویژه ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی استان، اظهار امیدواری کرد، یزد به هاب منطقه در تولید انرژی خورشیدی کشور تبدیل شود.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=8468
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)