سه شنبه 19 مهر 1401 - 10:06

تدوین سند راهبردی ساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی تا ۱۵ آبان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که سند راهبردی ماشین‌های مختلف بخش صنعت، معدن، راه سازی و ساختمان‌سازی نیمه نخست آبان‌ماه تدوین می‌شود.

تدوین سند راهبردی ساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی تا ۱۵ آبان

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از ایسنا، سید رضا فاطمی امین در جلسه تدوین سند راهبردی ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی با بیان اینکه وزارت صمت به دنبال اجرای یک سیاست متوازن در حمایت از ماشین‌آلات صنعتی، معدنی، کشاورزی، راه‌سازی و ساختمان سازی در سال جاری است، اظهار کرد: در این زمینه مقرر شده در هر حوزه‌ای که ظرفیت ساخت داخل وجود دارد، استفاده شود و در صورت کمبود هم، نیاز از طریق واردات تامین شود.

وی با اشاره به اهمیت صادرات ماشین‌آلات و تجهیزات در همه حوزه‌ها، تصریح کرد: صادرات از دو بعد تامین ارز کافی برای تامین نیازها و همچنین قدرت دادن به کشور در سطح بین‌المللی اهمیت دارد. البته کسب قدرت در سطح بین‌المللی از طریق صادرات محصولاتی مثل مواد خام و اولیه یا نیمه‌خام نظیر شمش فولادی و متانول محقق نمی‌شود، بلکه باید بتوان کالاهایی صادر کرد که کمتر کشوری در جهان قادر به تولید آن است که یکی از این محصولات ماشین‌آلات است.

وزیر صمت با بیان اینکه در سال گذشته ۴۸.۵ میلیارد دلار صادرات بدون نفت و ۵۲ میلیارد دلار واردات انجام شده، از رشد ۲۴ درصدی صادرات غیر نفتی در پنج‌ماهه امسال خبر داد.

فعالان صنعتی و معدنی نیز دراین جلسه از سیاست‌گذاری وزارت صمت و تعرفه‌گذاری‌های که باعث شده ساخت داخل ماشین‌آلات بی‌معنی شود انتقاد کردند. اما به گفته آن‌ها  در حال حاضر صنعتگران داخلی در مهندسی معکوس توانمند شده‌اند و به‌جز موتور و گیربکس، سایر قطعات ماشین‌آلات راه‌سازی را می‌توانند در داخل کشور تولید کنند.

بعضی از فعالان هم خواستار استخراج سفارش گذاری در شرکت خارجی و انجام واردات شدند و نیاز کشور به ماشین‌آلات جدید راه‌سازی را ۱۶ هزار دستگاه عنوان کردند. اما به نظر می‌رسد میانگین سنی ماشین‌آلات راه‌سازی ۲۶ سال است که مشکلات زیادی در نگهداری راه‌ها به وجود آورده است.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=6051
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)