یکشنبه 13 تیر 1400 - 10:10

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودرو در گمرک

از بیش از ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که در سال‌های اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله‌ای تعیین تکلیف شده بود همچنان ۲۲۴۹ دستگاه بلاتکلیف مانده است.

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از ایسنا ،‌ ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو طی چند سال اخیر وارد گمرک و بنادر شد، ولی با توجه به تغییر سیاست‌های ارزی و همچنین برخی تصمیم‌گیری‌ها در حوزه خودرو که به ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا منتهی شد، خودروهای وارد شده بلاتکلیف باقی ماند. به هر صورت عمده این خودروها قبل از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بنادر رسیده و حقوقی را برای وارد‌کننده ایجاد می‌کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی‌های صورت گرفته بین دستگاه‌های ذی‌ربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت طی چند مرحله با ترخیص این خودروها موافقت کرد که آخرین مرحله در سال گذشته بود و در ۲۶ شهریور به پایان رسید، ولی همچنان بخشی از آنها بلاتکلیف باقی ماند. این در حالی است که دریافت تازه‌ترین گزارش در رابطه با آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک از ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از این حکایت دارد که همچنان خودروهای ورود ممنوع مانند آمریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، فاقد ثبت سفارش یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می‌خورند. به نقل از گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودروی وارداتی، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است. این در حالی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کنند که بار دیگر تا تیرماه تمدید شد و در پایان مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد.

بعد از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا اینکه در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از سوی هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اظهارات معاون فنی گمرک حاکی از آن است که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در این مدت ترخیص شد که هزار دستگاه مربوط به کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص، ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودروهای منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما بقیه خودروها باقی ماند تا اینکه بار دیگر مصوبه در خرداد ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید شد و در پایان شهریور این زمان به اتمام رسید، ولی در نهایت باز هم بخشی از خودروها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می‌رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است.

طبق اعلام ارونقی، از خودروهای دپو شده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار شده ولی پروانه نشده بود، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است. در بین خودروهای باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش بوده و به گمرک اظهار نشده‌اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی است. یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهند داشت. اما در مورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و آمریکایی نیز با توجه به ممنوعیت ورود این خودروها امکان وارد شدن به کشور یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می‌رسد. در یک سال اخیر بحث تعیین تکلیف این خودروهای باقی‌مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی‌هایی بین دستگاه‌های مربوطه از جمله گمرک ایران، سازمان اموال تملیکی، سازمان ملی استاندارد و البته ریاست‌جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودروها مشخص نیست.

منبع/ ایسنا

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=442
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)