یکشنبه 30 خرداد 1400 - 9:33
تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام شد؛

پرداخت بیش از ۹۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات تولید و اشتغال

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است از ابتدای اجرای برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال بیش از ۹۹ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

پرداخت بیش از ۹۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات تولید و اشتغال

منابع تخصیصی تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) در سه بخش تامین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالان اقتصادی و کمک به نوسازی و جایگزینی ماشین‌آلات و طرح‌های که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پرداخت می‌شود.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، این میزان تسهیلات تاکنون به یک‌هزار و ۵۱۲ بنگاه و واحد تولیدی پرداخت شده است.

از آغاز اجرای این طرح (ابتدای اسفندماه سال ۹۷) ‌تا پایان اردیبهشت‌ماه هفت‌هزار و ۶۶۰ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات مربوطه ثبت‌نام کردند.

در این بازه زمانی همچنین ۲‌هزار و ۷۶۶ فقره معرفی به بانک برای دریافت بیش از ۲۰۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال تسهیلات انجام که در نهایت منجر به پرداخت ۹۹ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال تسهیلات شد.

آمار دو ماهه ۱۴۰۰

برپایه این آمارها، در دو ماهه نخست امسال نیز ۱۳۷ فقره پرداختی به میزان ۱۲ هزار و ۱۸۹ میلیارد ریال به بنگاه‌های متقاضی در قالب همین تسهیلات انجام شد.

به گزارش ایرنا، برنامه تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور) از اسفند ماه ۹۷ پس از انعقاد تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان برنامه و بودجه کل کشور، ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی مربوطه، انعقاد قرارداد عاملیت با بانک‌ها و پیاده‌کردن فرآیند اعطای تسهیلات از طریق سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت وارد فاز اجرایی شد.

سقف منابع مورد نیاز این برنامه ۲۰۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال تعیین شده است. صندوق توسعه ملی به همین منظور تاکنون طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به میزان ۵۵ هزار و ۲۰۰ میلیون ریال نزد بانک‌های عامل طرف قرارداد سپرده‌گذاری کرده که در تلفیق با منابع داخلی بانک‌ها (۵۰ درصد منابع صندوق و ۵۰ درصد منابع بانک‌ها)، منابع ایجاد شده برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به مبلغ ۱۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه ذکر شده توسط وزارت صنعت، کمیته‌های بررسی و کارگروه‌های استانی تشکیل و اقدام‌های لازم به منظور ثبت درخواست متقاضیان تسهیلات و بررسی و معرفی واجدان شرایط به بانک‌های عامل در دستور کار قرار گرفت.

تامین مالی در راستای اقتصاد مقاومتی

بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین حاکی از پرداخت ۶۲۸ فقره تسهیلات به ارزش ۲۳ هزار و ۵۲۷ میلیارد ریال برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای «اقتصاد مقاومتی» در قالب پروژه «رونق تولید» در دو ماهه نخست امسال است.

برای دریافت این تسهیلات، یک‌هزار و ۲۴۶ فقره ثبت‌نام انجام شده بود که ۴۲۶ فقره به ارزش ۳۴‌هزار و ۳۹۱ میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شدند.

منبع/ ایرنا

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=324
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)