چهارشنبه 13 بهمن 1400 - 8:03

با استفاده از ردیف بودجه خودروسازان می توان به اسقاط خودروهای فرسوده کمک کرد

رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع اسقاط و بازیافت کشور عنوان کرد: با استفاده از ردیف بودجه خودروسازان و بهینه سازی مصرف سوخت می توان به فرآیند اسقاط خودروهای فرسوده در سال آینده کمک کرد.

با استفاده از ردیف بودجه خودروسازان می توان به اسقاط خودروهای فرسوده کمک کرد

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از خبرخودرو،  محمدحسین گودرزی درخصوص جایگاه اسقاط و نوسازی خودروهای فرسوده در بودجه ۱۴۰۱ با توجه به اینکه ردیفی برای از رده خارج‌سازی خودروهای فرسوده در نظر گرفته نشده و میزان حقوق و عوارض گمرکی ناشی ‌از واردات خودرو نیز در بودجه سال آینده صفر است، اظهار داشت: پیشنهاد تخصیص بودجه برای اسقاط خودروهای فرسوده به عهده ستاد حمل و نقل و سوخت است و بهتر بود این ستاد به عنوان ناظر عالی و بالاترین مقام اجرایی اسقاط در کشور این موضوع را با دولت مطرح می کرد اما متاسفانه این مقام اجرایی نه تنها در کما به سر می برد بلکه به نوعی در حال مقابله با اسقاط خودروهای فرسوده است.

وی ادامه داد: در این زمینه مکاتباتی را با ریاست سازمان محیط زیست، سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور و همچنین کمیسیون اصل ۹۰ مجلس داشتیم و هم اکنون در انتظار نشان دادن چراغ سبزی از سوی دستگاه های مربوطه هستیم.

رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع اسقاط و بازیافت کشور در پاسخ به این سوال که اسقاط خودروهای فرسوده در سال آینده با توجه به عدم پیش بینی بودجه برای این بخش از چه طریقی دنبال می شود، گفت: پیشنهاداتی را برای تامین بودجه در حوزه اسقاط به وزارت نفت ارائه دادیم که تا حدودی با آن موافقت شده اما متاسفانه ستاد حمل و نقل و سوخت در این زمینه همکاری لازم را ندارد.

گودرزی با اشاره به امکان از رده خارج سازی خودروهای فرسوده با استفاده از ردیف بودجه خودروسازان گفت: هر خودرو فرسوده در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۱۷ لیتر بنزین مصرف می کند در صورتی که خودروهای صفر کیلومتر حتی بدون استاندارد یورو ۵ کمتر از۱۰ لیتر مصرف سوخت دارند. بنابراین پیشنهاد ما به دولت این است که خودروسازان بخشی از تولیدات خود را به مالکان خودروهای فرسوده که از اقشار پایین جامعه هستند اختصاص دهند. بدین ترتیب مالکان خودروهای فرسوده به اسقاط ترغیب می شوند و یارانه ای که دولت نیز در حوزه سوخت پرداخت می کند از طریق بهینه سازی مصرف سوخت جبران می شود.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=3159
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)