دوشنبه 11 بهمن 1400 - 9:49

چرا قیمت خودروهای خارجی در کشور ۸ برابر قیمت اصلی آن است؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از فروش خودروی خارجی به ۸ برابر قیمت در بازار داخلی کشور خبر داد.

چرا قیمت خودروهای خارجی در کشور ۸ برابر قیمت اصلی آن است؟

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از باشگاه‌ خبرنگاران‌جوان ،  حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن  مجلس درباره میزان تامین نیاز داخل به خودرو توسط دو خودروساز گفت: ۴۰ درصد بازار خودرو خالی است و اگر خودروسازان ما با تمام ظرفیت هم کار کنند، باز هم این میزان خالی است.
این نماینده مجلس معتقد است که واردات ۵۰ هزار خودرو که در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مصوب شده فقط ۳ درصد نیاز بازار را تامین می کند و باز هم عرضه و تقاضا در بازار خودروی داخل فراهم نمی شود. برای تنظیم بازار راهی جز این نیست که به میزانی که نیاز داریم واردات را انجام دهیم.
در جلسه ۳ بهمن مجلس بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح «ساماندهی صنعت خودرو» در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان مجددا بر مصوبه قبلی خود اصرار کرده و آن را جهت تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند.
این مصوبه بیان می‌کند که «هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالا‌ها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند».
به گفته حسینی‌کیا«مصوبه واردات خودروی مجلس برای زمین زدن خودرو سازان نیست، بلکه برای تنظیم بازار است.» «مجلس بر مصوبه خود برای واردات خودرو اصرار کرد و آن را به به مجمع تشخیص مصلاحت نظام ارسال کرد.» «باید به میزان لازم خودرو وارد کشور شود تا التهابات بازار خودرو را شاهد باشیم.»
حسینی کیا از فروش خودروی خارجی در بازار داخل به ۸ برابر قیمت خبر داده و اعلام کرد: چرا این کار صورت می گیرد و اگر این کار صورت بگیرد بازار دلالی خودرو به سمت تولید می‌رود. نگاه کمیسیون تلفیق به واردات خودرو درآمدی است نه هزینه‌ای و با ارزی که منشا آن مشخص باشد می‌توان بیش از این هم خودرو وارد کرد.
پیش از این شورای نگهبان اعلام کرده بود که ایراداتش به این بخش از مصوبه مجلس برطرف شده، اما به دلیل باقی ماندن ایرادات هیات عالی نظارت مجمع مبنی بر مغایرت با سیاست‌های کلی نظام، آن را جهت اصلاح به مجلس بازگردانده بود.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=3138
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)