دوشنبه 11 بهمن 1400 - 9:10

وضعیت رقابت، نوآوری و ورود به بازارهای جهانی تا ۱۴۰۴ چگونه خواهد بود؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از برنامه‌های وزیر صمت در حوزه صنعت خودرو گفت: خلاء سیاستی در این صنعت همچنان پابرجاست و نباید سیاست‌های خودرویی کشور را در سطح تنظیم مسائل خودروسازان تقلیل دهیم.

وضعیت رقابت، نوآوری و ورود به بازارهای جهانی تا ۱۴۰۴ چگونه خواهد بود؟

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از خبر خودرو ،روح‌الله ایزدخواه  در خصوص مباحث مطرح شده با حضور وزیر صمت در جلسه کمیسیون صنایع طی هفته گذشته اظهار داشت: در این جلسه برنامه مدونی برای صنعت خودروسازی کشور تا ۱۴۰۴ از سوی وزیر به کمیسیون ارائه شد که مصرف سوخت و کیفیت خودرو از جمله مباحث مطروحه در این برنامه بود.

وی بر اساس اعلام وزیر صمت از توقف تولید خودرو با کیفیت کمتر از سه ستاره در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: خودروهای داخلی تا سال ۱۴۰۴ چهار ستاره خواهند بود و در مجموع می‌توان گفت، برنامه وزیر برای صنعت خودرو در مقایسه با وزرای پیشین، دقیق‌تر بوده و از بعد نظارتی قابل توجه است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صمت می‌بایست به شاخص‌هایی بپردازد که برای مردم محسوس‌ و ملموس باشد، افزود: رقابت یکی از این شاخص‌ها است و با توجه به اینکه اکنون دو خودروساز بزرگ کشور هماهنگی کاملی با یکدیگر دارند و به طور تقریبی هیچ گونه رقابتی میان آنها حاکم نیست، سوال این است که وضعیت رقابت در این صنعت چگونه خواهد شد.

ایزدخواه همچنین از چگونگی خودرودار شدن مردم به عنوان یکی دیگر از پرسش‌هایی نام برد که در این جلسه خطاب به وزیر صمت مطرح شد و عنوان داشت: آیا بر اساس برنامه‌های وزیر صمت تا سال ۱۴۰۴ هر خانواده ایرانی حداقل از یک دستگاه خودرو برخوردار خواهد بود.

وی به وضعیت قراردادهای خارجی اشاره کرد و گفت: بنده خطاب به وزیر صمت بر این نکته تاکید کردم که وضعیت قراردادهای منعقد شده با خودروسازان خارجی در گذشته مطلوب نیست. به عنوان مثال در قرارداد با شرکت پژو یک اجحاف تاریخی در ایران به وقوع پیوسته به طوری که یک قرارداد ناقص‌الخلقه و کم خاصیت بر صنعت خودروی کشور تحمیل شد. اگر امروز به وضعیت کنونی کیفیت و قیمت رسیده‌ایم، بخش قابل توجهی از آن ناشی از قرارداد تاریخی و بی‌مبنایی بود که وابستگی صنعت خودروی کشور به یک خودروساز درجه سوم اروپایی به نام پژو را به دنبال داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: بنده از جزئیات برنامه ارائه شده از سوی وزیر صمت به کمیسیون صنایع در حوزه صنعت خودرو دفاع می‌کنم، اما صراحتا اعلام می‌نمایم، خلاء سیاستی در‌ صنعت خودرو همچنان پابرجاست و جای خالی این سیاست‌ها مشاهده می‌شود که باید هر چه سریع‌تر در این راستا اقدامات لازم انجام شود.

ایزدخواه همچنین بر لزوم مراقبت نسبت به عدم بروز پدیده درب‌های گردان تاکید کرد و گفت: اینکه مدیرعامل یک خودروسازی در جایگاه سیاست‌گذاری دولتی برای این صنعت ورود کند، به دلیل تضاد منافعی که ایجاد می‌کند، پدیده‌ای مذموم در دنیا است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رقابت، خروج خودرو از کالای سرمایه‌ای، کیفیت و نوآوری و ورود به بازارهای جهانی از جمله خلاء‌های سیاستی است که می‌بایست در صنعت خودرو به جد دنبال شود و نباید سیاست‌های خودرویی کشور را در سطح تنظیم مسائل خودروسازان تقلیل دهیم.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=3125
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)