پنجشنبه 7 بهمن 1400 - 7:08

تبدیل خودروهای بنزینی به برقی در «مینی»

شرکت خودروسازی «مینی» در پروژه‌ای به نام مینی ریچارجد قوای محرکه برقی را جایگزین موتورهای بنزینی می‌کند. به گزارش سایپانیوز، مدل‌های تبدیل شده در کارخانه مینی در شهر آکسفورد می‌توانند به ازای هر بار شارژ ۱۰۰ مایل (حدود ۱۶۰ کیلومتر) بپیمایند که البته به پای پیمایش مینی‌کوپرهای تمام برقی مدرن نمی‌رسد. برخی از خودروسازان دنیا برای مدل‌های کلاسیک خود امکان جایگزینی موتور برقی به جای بنزینی را فراهم کرده‌اند زیرا بر اساس قوانین جدید در اروپا، خودروهای آلاینده کلاسیک حق ورود به مراکز شهر را ندارند. مینی می‌گوید در پروژه مینی ریچارجد موتورهای برقی قادر به تولید ۹۰ کیلووات انرژی معادل ۱۲۰ اسب بخار هستند.

امکان بازگشت به بنزینی برای این خودروهای تبدیل شده، فراهم و تغییرات طوری طراحی شده که دائمی نیست. خود کارخانه، موتور بنزینی را بعد از بیرون آوردن از خودرو، طوری آماده‌سازی می‌کند که امکان استفاده مجدد از آن در آینده فراهم است. موضوعی که کنجکاوی را برمی‌انگیزد این است که این خودروساز جزئیاتی از ظرفیت باتری مورداستفاده در اختیار نگذاشته و فقط رقم پیمایش به ازای هر بار شارژ را عنوان کرده است. حتی اشاره‌ای به این موضوع هم نکرده است که باتری در کجای این خودرو جانمایی شده است. هر چه باشد، ‌‌‌ خود این خودرو همان‌طور که از نام آن پیداست فضای خیلی زیادی ندارد. مینی در یک بیانیه خبری گفته است: معنی پروژه مینی ریچارجد این است که طول عمر یک خودرو به روش توسعه پایدار افزایش یافته است.

پیمایش ۱۰۰ مایل به ازای هر بار شارژ فاصله خیلی زیادی با ۱۱۰ مایل اندازه‌گیری شده برای مینی‌کوپرهای SE برقی مدرن ندارد. مینی‌کوپرهای مدرن هم از همان ابتدا و از صفر مخصوص خودروهای برقی طراحی نشده‌اند. مینی‌های مدرن هم جادارترند و هم سنگین‌تر و باتری آنها ۶/ ۳۲ کیلووات ساعتی است. چنین باتری بزرگی اصلا در مینی‌های کلاسیک جا نمی‌شود. به احتمال زیاد به جای باک خودروهای مینی‌کلاسیک، باتری نصب خواهد شد. مینی اولین بار مدل کلاسیک بنزینی را در سال ۲۰۱۸ به برقی تبدیل و در نمایشگاه خودروی نیویورک به نمایش گذاشت و از آن به بعد با کمک شرکت ثالث، تبدیل بنزینی به برقی را آغاز کرده است. این شرکت همان موقع هم اعلام کرده بود که به جای باک بنزین، باتری ۲۴ کیلووات ساعتی را جایگزین می‌کند که ۱۲۵ مایل به ازای هر بار شارژ پیمایش در اختیار می‌گذارد. برنارد کوربر رئیس برند مینی می‌گوید: آنچه اعضای تیم این پروژه در نظر دارند، حفظ شخصیت مینی کلاسیک است و به هواداران این امکان را می‌دهد که از عملکرد خودروی تمام برقی لذت ببرند. با پروژه مینی ریچارجد، گذشته برند را به آینده‌اش پیوند می‌زنیم. این خودروساز نگفته هزینه این تبدیل چقدر است، اما شواهد نشان می‌دهد که تقاضا در بازار شکل گرفته است. در بین سایر خودروسازان هم این تبدیل در حال رونق گرفتن است و جالب است که از اصطلاح «تبدیل کاستی» استفاده می‌کنند. زمانی مردم موسیقی را روی کاست گوش می‌دادند و بعدها لازم شد کاست‌ها تبدیل به CD شوند؛ از همین رو تبدیل خودروی بنزینی به برقی را به تبدیل کاست به CD تشبیه کرده‌اند. انتظار می‌رود تبدیل کاستی به مرور زمان محبوبیت بیشتری پیدا کنند مخصوصا که در دل شهرها برای عبور و مرور نیاز به رعایت استانداردهای آلایندگی سخت‌گیرانه است.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=3020
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)