چهارشنبه 29 دی 1400 - 9:58

رفع تمام چالش‌های صنعت خودرو در سایه افزایش تولید میسر می‌شود

مدیرعامل اسبق سایپا با اشاره به تیراژ خودروهای وارداتی ضمن اینکه این خودروها را رقیب تولیدات داخلی نمی‌داند، گفت: برنامه وزارت صمت تا سال ۱۴۰۴ مبنی بر افزایش سقف تولید تا ۳ میلیون دستگاه خودرو در صورت تامین زیرساخت‌ها و ملزومات دور از دسترس نیست.

رفع تمام چالش‌های صنعت خودرو در سایه افزایش تولید میسر می‌شود

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از  خبرخودرو، سعید مدنی  اظهار داشت: برنامه وزارت صمت تا سال ۱۴۰۴ و افزایش سقف تولید تا ۳ میلیون دستگاه خودرو در صورت تامین زیرساخت‌ها و ملزومات دور از دسترس نیست.

وی افزود: قیمت خودرو باید در حاشیه بازار برود تا نقدینگی کافی برای خودروسازان تامین شود و اگر حاشیه بازار تعیین‌کننده قیمت نباشد، خودروسازان در جهت کاهش تیراژ برخی از محصولات و یا تولید برخی از محصولات خاص حرکت خواهند کرد.

مدیرعامل اسبق سایپا گفت: از سوی دیگر رشد تولید هدف‌گذاری شده به وضعیت نقدینگی شرکت‌ها بستگی دارد و اعمال تنفس دو ساله از سوی بانک‌ها برای بازپرداخت بدهی‌های خودروسازان به آنها کمک می‌کند که نقدینگی خود را بیشتر در جهت تولید بکار گیرند.

مدنی همچنین بیان کرد: تنظیم بازار خودرو نیز مستلزم صدور مجوز واردات اعم از بدون انتقال ارز یا در ازای صادرات است زیرا ممنوعیت ورود خودروهای خارجی به طور معمول موجب افزایش قیمت خودروهای داخلی و همچنین رشد سرسام‌آور قیمت خودروهای وارداتی است که می‌بایست راهکاری برای آن اندیشیده شود.

وی خودروهای وارداتی را رقیب خودروهای داخلی ندانست و گفت: وارداتی‌ها مشتریان خاص خود را دارند و تیراژ آنها نیز بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از خودروهای داخلی نخواهد بود.

مدیرعامل اسبق سایپا تصریح کرد: خودروهای وارداتی عمدتا خودروهای لوکس و با قیمت‌های بالا و بعضا خودروهای در حد متوسط را شامل می‌شوند و حتی خودروهای با قیمت متوسط نیز نمی‌توانند چندان رقیب خودروهای داخلی باشند زیرا تیراژ خودروهای داخلی به ویژه پرتیراژها بسیار بالا است و از لحاظ قیمت تمام شده می‌توانند با وارداتی‌ها رقابت نمایند، حتی اگر تعرفه‌ها نیز تعدیل شوند.

مدنی گفت: خودروهای وارداتی با قیمت‌های بیش از ۲۰ تا ۳۶ هزار دلار خودروهایی هستند که معمولا با داخلی‌ها قابل رقابت نیستند. یک خودروی وارداتی با بهای ۲۰ هزار دلار و مطابق با نرخ ارز آزاد ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان، قیمتی حدود ۸۰۰ تا یک میلیارد تومان خواهد داشت اما مسدود شدن مسیر واردات به افزایش قیمت این خودرو تا سطح یک و نیم تا ۲ میلیارد تومان منجر شده که در نتیجه خریداران به سمت خرید خودروهای داخلی با تیراژ پایین می‌روند که ممنوعیت واردات موجب افزایش قیمت آنها نیز شده است.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت خودروهای وارداتی، خریداران به سمت خرید خودروهای داخلی کم تیراژ می‌روند که ممنوعیت واردات به طور خودبخودی موجب افزایش قیمت این خودروها و تشکیل بازار سیاه شده است.

مدیرعامل اسبق سایپا در پایان خاطرنشان کرد: با تدوین برنامه‌های تولید و رفع مشکلات خودروسازان در حوزه نقدینگی و قیمت، قطعه‌سازان و خودروسازان از قدرت افزایش تولید برخوردار می‌شوند و تمامی مشکلات این صنعت در سایه افزایش تولید مرتفع خواهد شد و اگر افزایش تولید اتفاق نیفتد، مشکلات همچنان به قوت خود باقی می‌مانند.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2905
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)