دوشنبه 27 دی 1400 - 9:43

قیمت تولیدکننده بر روی کالای لنت ترمز درج می‌شود

دبیر انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ از اجرای مصوبه جدید سازمان حمایت مبنی بر درج قیمت تولید بر روی بسته‌بندی قطعات لنت ترمز خبر داد و گفت: مقرر شد طی جلسه‌ای میان انجمن و سازمان حمایت چالش‌های اجرای این طرح بررسی و راهکارهایی برای رفع آن ارائه شود.

قیمت تولیدکننده بر روی کالای لنت ترمز درج می‌شود

به گزارش خبرخودرو ، محمود عسگری در خصوص طرح جدید وزارت صمت و مصوبه سازمان حمایت مبنی بر الزام تولیدکنندگان بر درج قیمت بر روی بسته‌بندی کالای لنت ترمز اظهار داشت: در جلسه‌ای که در وزارت صمت برگزار شد، مقرر شد که این مصوبه اجرایی شود و در ادامه موانع موجود و مشکلات ناشی از اجرای این طرح، طی جلسه‌ای با حضور انجمن تولیدکنندگان لنت ترمز و سازمان حمایت مرتفع شود.

وی از دو نرخی شدن کالای لنت ترمز در بازار به عنوان یکی از مشکلات ناشی از اجرای این طرح یاد کرد و افزود: قیمت کالای لنت ترمز در برخی از شرکت‌ها با توجه به نوع و میزان فروش متفاوت است، بدین ترتیب که اگر حجم بالایی از کالای لنت ترمز از کارخانجات خریداری شود، قیمت نهایی تولید برای خریدار کمتر خواهد بود یا تخفیف بیشتری برای وی اعمال می‌شود بنابراین، این کالا در بازار قیمت‌ تولید یکسانی ندارد.

دبیر انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ همچنین به عرضه مستقیم کالای لنت ترمز به خودروسازان از سوی برخی از شرکت‌های تولیدکننده نام برد و گفت: در فروش مستقیم به خودروساز کالای لنت ترمز بدون بسته‌بندی است، پس درج قیمت برای این بخش از فروش امکان‌پذیر نیست.

عسگری در ادامه بیان کرد: برخی از تولیدکنندگان لنت‌ ترمز صرفا سفارشات یک برند خاص را پذیرفته و تولید می‌کنند. در این حالت، بسته‌بندی و درج قیمت توسط شرکت برند انجام می‌شود و از آنجایی که در این مرحله سود فروش نیز لحاظ می‌شود، قیمت‌گذاری جدید بر روی بسته‌بندی‌ها صورت می‌گیرد که با قیمت کارخانه متفاوت است.

وی با تصریح بر اینکه اعضای انجمن نسبت به اجرای این مصوبه از تاریخ ۲۵ دی ماه اقدام می‌نمایند، یادآور شد: به منظور رفع موانع و چالش‌های این طرح، جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت صمت و سازمان حمایت طی هفته آینده برگزار خواهد شد.

دبیر انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ در خصوص الزام خرده فروشان بر درج قیمت مصرف‌کننده بر روی کالای لنت ترمز بر اساس مصوبه سازمان حمایت گفت: مصوبه سازمان حمایت حاکی از درج قیمت تولیدکننده به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده بر روی بسته‌بندی‌ها است و قیمت برای خرده فروش یا بنکدار نیز بر اساس جداولی که از سوی سازمان حمایت تعیین شده، مشخص می‌شود و قیمت فروش در خرده‌فروشی‌ها بر اساس این جداول است.

عسگری در خصوص چگونگی نظارت بر قیمت لنت ترمز در بازار این محصول اذعان داشت: بازرسان سازمان‌های نظارتی قیمتی را که از سوی تولیدکننده بر روی این کالا درج می‌شود با فاکتور صادره از سوی خرده فروش که همراه با لحاظ سود ۲۸.۵ درصدی برای خرده فروش است، مورد بررسی قرار می‌دهند. ​

وی همچنین در خصوص تفاوت قیمت لنت ترمز در سراسر کشور با توجه به هزینه حمل‌ونقل گفت: بر اساس مصوبه سازمان حمایت، سود ۳ درصدی برای عمده‌فروش لحاظ شده که این میزان حتی هزینه حمل را دربرنمی‌گیرد و این موضوع یکی از مشکلات است.

دبیر انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ اضافه کرد: بخشی از موجودی انبارهای فروشندگان، قدیمی هستند و مشخص نیست که به دنبال الزام ناشی از اجرای مصوبه اخیر مبنی بر درج قیمت و در ادامه بروزرسانی و افزایش قیمت‌ها در ابتدای سال آینده که افزایش دستمزدها یکی از عوامل آن است، لنت‌های باقی مانده در انبارها با قیمت‌های قدیم به فروش می‌رسند یا با قیمت‌های جدید و این موضوع یکی از مشکلاتی است که همواره با آن مواجه بوده‌ایم.

عسگری در پایان در خصوص وضعیت تامین بازار شب عید خاطرنشان کرد: هیچ گونه مشکلی در تولید و عرضه لنت‌ترمزهای خوروهای سبک و سنگین وجود ندارد و بازار شب عید تامین است.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2868
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)