چهارشنبه 22 دی 1400 - 17:23

محصول جدید گروه بهمن و ثبت فروش کم نظیر در بازار چین

آیتو M5 محصول احتمالی گروه بهمن در آینده ای نزدیک است که به احتمال زیاد به زودی به بازار ایران خواهد آمد. این خودرو در اولین روزهای سفارش گذاری در بازار چین رکورد فروش خوبی ثبت کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

محصول جدید گروه بهمن و ثبت فروش کم نظیر در بازار چین

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از اسب بخار، اواخر سال ۲۰۲۱، یعنی در هفته های گذشته بود که کمپانی هواوی دومین محصول همکاری مشترک این غول تکنولوژی به همراه SERES را با نام آیتو M5 معرفی کرد. درست پس از معرفی این خودرو، خبرهایی غیر رسمی از گروه بهمن شنیده می شد که گویا قرار است این خودرو توسط این شرکت در بازار ایران عرضه شود و بعد از آن، احتمال این عرضه قوی و قوی تر هم شد. از آن جا که با یک خودروی مدرن و تازه وارد طرف هستیم، ورود آن به بازار ایران را باید به فال نیک بگیریم، چراکه معمولاً عرضه خودروها در ایران با مدل های قدیمی تر انجام می شده و به ندرت جدیدترین نسخه ها همزمان با بازار جهانی و یا حتا بازار چین در ایران عرضه شده اند. در این مقاله بررسی می کنیم که واکنش بازار بزرگ چین به آیتو M5 چگونه بوده و آیا استقبال خوبی از محصول جدید هواوی در کشور مادر شده است یا خیر؟

ثبت شش هزار سفارش تنها در پنج روز

 بازار چین بزرگ ترین بازار خودروی دنیاست و اعداد بالای فروش در این بازار چندان عجیب نیست، اما در گزارشی که از فروش آیتو M5 محصول جدید گروه بهمن منتشر شده است، عدد شش هزار ثبت سفارش را تنها در پنج روز می بینیم که این عدد با هر معیاری، حتا در بازار بزرگ چین، فروش قابل توجه و بالایی است. همان طور که گفته شد کمپانی هواوی با کمپانی SERES این خودرو را توسعه داده و می دانیم که پیش تر هم آن ها یک کراس اوور دیگر را به بازار چین آورده بودند که SF5 نام داشت. نکته جالب در مورد این خودرو این بود که فروش آن در نمایندگی های هواوی هم انجام می شد و احتمالاً همین داستان را برای آیتو M5 هم داشته باشیم و در کنار دیگر محصولات هواوی، این خودرو هم وارد نمایندگی های این برند شود.

مشخصات فنی محصول جدید گروه بهمن

نکته قابل توجه در مورد آیتو M5، ویژگی حرکتی این محصول برقی است. محصول جدید گروه بهمن یک خودروی برقی است که در آن از یک پیشرانه بنزینی ۱٫۵ لیتری هم استفاده شده است و این قوای محرکه صرفاً وظیفه شارژ باتری ها را بر عهده دارد و برای همین با کم ترین سطح آلایندگی و فشار در این خودرو کار می کند. نمونه پایه آیتو M5 به یک موتور برقی مجهز است که ۲۷۲ اسب بخار را با گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر تولید می کند. این نسخه شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را برای این کراس اوور حدود ۲٫۲ تنی، در کم تر از ۷٫۵ ثانیه فراهم می کند. اما نمونه های جذاب آیتو به دو پیشرانه الکتریکی مجهز هستند که به ترتیب، ۴۲۸ و ۴۹۶ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۷۲۰ و ۶۷۵ نیوتن متر تولید می کنند و می توانند در محدوده ۴٫۵ ثانیه، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر M5 را ثبت کنند.

قیمت آیتو M5 در بازار چین

در پیش فروش اولیه این محصول، نسخه استاندارد یا پایه از آیتو M5 با قیمتی در حدود ۳۹,۲۵۰ دلار به فروش رسیده که این نسخه تک دیفرانسیل است و برای نسخه های دو دیفرانسیل فول تر، به ترتیب، قیمت های ۴۳,۹۶۰ و ۵۰,۲۴۰ دلار را داریم. نام گذاری آیتو AITO براساس عبارت Adding Intelligence to Auto انجام شده و معنای آن اضافه کردن هوشمندی به خودرو است. در این همکاری وظیفه طراحی خودرو به عهده SERES است و هواوی مهندسی هوش مصنوعی و سیستم های پیشرفته را انجام می دهد. براساس اطلاعات موجود، گویا کمپانی Sokon، که کمپانی اصلی طرف قرار داد است، نسبت به نحوه بازاریابی این خودرو ناراضی است، چراکه عملاً تولید این خودرو به پای هواوی نوشته شده و عملاً از این خودرو به عنوان خودروی تولید هواوی یاد می شود، در صورتی که، دو کمپانی با هم و براساس یک همکاری مشترک مساوی به تولید این خودرو رسیده اند.

هواوی و یک چالش جدید

براساس آن چه در آیتو M5 محصول جدید گروه بهمن دیده می شود، این خودرو یک گزینه منطقی با قیمت مناسب است و می تواند خیلی زود به یکی از پرفروش های بازار چین و بازارهای هدف دیگر تبدیل شود، اما نکته ای دیگر وجود دارد و آن این است که هواوی در حال حاضر تأمین کننده بسیاری از خودروسازان چینی است و حالا همان خودروسازان می بینند که تأمین کننده قطعات در حال تبدیل شدن به رقیب خودروساز شده است و همین موضوع شاید قرار دادهای تأمین این کمپانی را دچار مشکل کند. باید دید واکنش دیگر خودروسازان چینی به این حرکت هواوی چیست و آیا همکاری ها با این کمپانی ادامه دارد یا خیر.

در مجموع، محصول جدید گروه بهمن آیتو M5 را می توان یک خودروی مدرن دانست که در بازار چین هم استقبال خوبی از آن صورت گرفته است و ورود این خودرو به بازار ایران را باید به فال نیک گرفت، چراکه برخلاف بسیاری از چینی های بازار با یک خودرو مدرن طرف هستیم که به تازگی به بازار چین آمده و رکوردهای فروش خوبی برای آن ثبت شده است.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2777
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)