شنبه 18 دی 1400 - 10:07

برنامه کاهش قیمت تمام شده خودرو در هاله‌ای از ابهام

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به بیان مشکلات سه گانه قطعه‌سازان در تامین مواد اولیه و تاثیر آن بر قیمت تمام شده خودرو پرداخت.

برنامه کاهش قیمت تمام شده خودرو در هاله‌ای از ابهام

 به گزارش حاشیه صنعت به نقل از  خبرخودرو،  آرمان خالقی در خصوص معضلات زنجیره تامین مواد اولیه برای قطعه‌سازان اظهار داشت: نگاهی به مواد اولیه ورودی به خودروسازی‌ها و ابتدای زنجیره تامین نشان می‌دهد که ورق‌های فولادی و محصولات متنوع پتروشیمی با گریدهای مختلف، بیشترین مواد مصرفی در تولید کالای خودرو هستند که برخی وارداتی و برخی از طریق تولید داخل تامین می‌شوند.

وی با بیان اینکه بخشی از مواد اولیه داخلی از طریق بورس کالا تامین می‌شود، افزود: میزان عرضه، دسترسی و محدودیت‌های خرید اعم از صف‌های خرید و کف خرید از جمله مشکلات تامین از طریق بورس کالا است که قطعه‌سازان ناچار از خرید خارج از بورس و از واسطه‌گران با قیمت‌های بالاتر می‌شوند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: قیمت برخی از محصولات پتروشیمی خارجی ارزان‌تر از داخلی‌ها است اما محدودیت‌های وارداتی موجب می‌شود، الزاما از پتروشیمی‌های داخلی خرید صورت بگیرد که بر قیمت قطعات خودرو می‌افزاید.

خالقی تصریح کرد: تامین ملزومات و تولید هر محصولی با نسخه و تحت شرایط جداگانه‌ای صورت می‌گیرد و تا به دست مصرف‌کننده برسد، هزینه‌هایی بر تولیدکننده تحمیل می‌کند که برخی همانند تامین نقدینگی موردنیاز است. بنابراین خرید می‌بایست در بلندمدت، با نقدینگی کافی و در حجم وسیع باشد که اغلب قطعه‌سازان نیز از توان مدیریت و خرید با قیمت مناسب برخوردار نیستند تا قیمت تمام شده محصول کاهش بیابد.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2647
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)