یکشنبه 12 دی 1400 - 8:49

حباب قیمت خودروهای دست دوم تا کی باقی می ماند

در سالی که گذشت به دلیل کمبود تراشه های نیمه هادی و توقف خطوط تولید اکثر خودروسازان، تولید خودروهای نو همپای نیاز و تقاضای مشتریان پیش نرفت و به همین دلیل قیمت خودروهای نو سر به فلک کشید.

حباب قیمت خودروهای دست دوم تا کی باقی می ماند

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از  سایپانیوز، در برخی از شاخه های بازار مثل وانت، اس.یو.وی [شاسی بلند] و حتی خودروهای کم کارکرد در سایر شاخه ها، قیمت دست دوم آن از قیمت نو سبقت گرفته است. به جز تعداد کمی از مردم که در چنین شرایط دست نگه می دارند تا اوضاع آرام تر شود و منطق بازگردد، عده ای بیشتر دستپاچه می شوند و به وخامت اوضاع می افزایند. در سال ۲۰۲۱ قیمت خودروهای دست دوم حباب گونه افزایش یافت و به عقیده برخی از کارشناسان امسال [۲۰۲۲] دیر یا زود این حباب یا می ترکد یا به تدریج فروکش می کند. در هر دو صورت خبر خوبی نیست.

در آخرین گزارش اتومتیونیوز، با تحلیل داده های مؤسسه تحقیقاتی کی.پی.ام.جی KPMG به طور متوسط قیمت خودروهای دست دوم در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش را تجربه خواهند کرد. البته این اتفاق در ابتدای سال ۲۰۲۲ نمی افتد،‌ بلکه از اواخر سال ۲۰۲۲ شروع شده و احتمالاً به سال ۲۰۲۳ خواهد کشید. بر اساس پیش بینی کی.پی.ام.جی، به احتمال زیاد از اکتبر سال امسال شروع می شود.

برای این که این پیش بینی درست از آب در بیاید، ابتدا باید شرایط تولید خودروهای نو به حالت عادی برگردد و با تقاضای بازار همگام شود. حتی اگر خودروسازان اصلی دنیا به ظرفیت تولید عادی خود برگردند، چند ماهی وقت لازم است که بازار از خودرو اشباع شده و تعادلی بین عرضه و تقاضا به وجود آید.

مؤسسه تحقیقاتی کاکس اتومتیو Cox Automotive نیز اعتقاد دارد فروکش کردن حباب قیمت خودروهای دست دوم، یک فرایند طولانی است. به احتمال زیاد وضع تا سال ۲۰۲۵ هم به حالت عادی بازنمیگردد. بنابراین نباید انتظار ترکیدن این حباب را داشت اما می توان در مدت طولانی شاهد فروکش کردن آن بود.

کی.پی.ام.جی اما باور دارد که شروع کاهش قیمت خودروهای دست دوم، حتی زودتر از بهینه شدن سطح عرضه خودروهای نو آغاز خواهد شد. چون بازار انتظار افزایش ظرفیت تولید را می کشد، قیمت خودروها هم به سرعت خود را با این انتظار وفق می دهد. حتی اگر قیمت خودروهای دست دوم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کند باز هم در مقایسه با این که قیمت آنها نسبت به ژانویه سال ۲۰۲۰ حدود ۴۲ درصد افزایش یافته است، نمی توان گفت که به حالت عادی برگشته است.برای کسانی که در این فاصله [ژانویه ۲۰۲۱] تا به حال خودروی دست دوم خریده اند و به احتمال زیاد مجبورند در سال ۲۰۲۳ به بعد به فروش برسانند، میزان زیانی که متحمل شده اند بالا خواهد بود.

البته کی.پی.ام.جی، احتمال وقوع سناریوهای دیگر را دور از ذهن ندانسته است. یکی از این سناریوها هم این است که تا آینده نسبتاً نامعلوم، قیمت بالارفته ی خودروهای دست دوم، همچنان بالا باقی می ماند. یک سناریوی دیگر هم وجود دارد. بر اساس مشاهده این مؤسسه تحقیقاتی، چگونگی واکنش فدرال ریزرو [بانک مرکزی آمریکا] به افزایش تورم، می تواند به طور مطلق تقاضای مشتریان را در اکثر شاخه های بازار به سمت صفر سوق دهد.

در بین اکثر خودروسازان اصلی دنیا، فقط تویوتا توانسته است که حجم تولید عادی خود بازگردد. این کمپانی به هیچ عنوان افشا نمی کند که چه گونه بر این معضل جهانی فائق آمده و این که تویوتا از اَپل کمک گرفته این روزها نقل محافل خودرویی است. اما به زودی سایر خودروسازان هم این مشکل را رفع خواهند کرد.

منبع: Automotive News

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=2559
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)