شنبه 22 خرداد 1400 - 9:19

مشکلات صنعت خودرو به دلیل سیاست‌های نادرست است/صنعت خودرو از کمترین رانت دولتی استفاده می‌کند

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: مشکلات صنعت خودرو به خاطر سیاست‌های نادرستی است که در این حوزه اتفاق افتاده است.

مشکلات صنعت خودرو به دلیل سیاست‌های نادرست است/صنعت خودرو از کمترین رانت دولتی استفاده می‌کند

محمد رضا شیخ عطار در نشست ملی مطالبه گری صنعت خودرو افزود: زمانی که دلار افزایش قیمت پیدا می کند قیمت همه کالا و خدمات افزایش پیدا می کند و همه دستگاه ها و ارگان ها مجبور به تهیه کالا و خدمات با قیمت آزاد هستند. تنها مقیاسی که تفاوت دارد ارز نیمایی است که خودروساز از ارز آزاد نیز نمی تواند استفاده کند. اگر اتفاقی که در صنعت خودرو افتاد در صنعت غلات افتاده بود با قحطی مواجه بودیم.

رشد چشمگیری در صنعت خودرو با حمایت از این صنعت
مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: زمانی که در مگاموتور بودم قرارداد گیربکس ۶ دنده را بستم و به نیروهای جوانی که در آن زمان در این شرکت بود اطمینان کردم و گفتم روی جک سوار کنند در آزمایش نخستین این گیربکس پس زد، ولی بعد از سه ماه تلاش گیربکس توانستند به خوبی  عمل کند.خودروسازی صنعت کوچکی نیست ولی می توان با همین توان داخلی و حمایت از ظرفیت نخبه رشد چشمگیری در صنعت خودرو داشته باشیم.

شیخ عطار در پاسخ به این سئوال که خودرو پراید با توجه به این موضوع که کیفیت پایینی دارد چرا تولید می شود؟ گفت:  خودرو ریسک بالایی از نظر امنیت خانوادگی به افراد می دهد، اینکه می بینید حوادث متفاوتی می افتد و پراید قتلگاه می شود باید دید که چه افرادی از این خودرو استفاده می کند و حوادث برای چه قشری اتفاق افتاده است، سرعت این خودروهای تصادفی به چه صورت بوده است و المان های دیگری که بعد از آن می توان نتیجه گرفت آیا این خودرو قتلگاه است یا خیر. این محصول، محصول خوبی است ولی در شان ملت ایران، خودروهای بهتر است. مسئله ای که واضح است این است که خودروساز جز خدمات دهنده های از حد متوسط به بالا در کشور هستند.

خودرو تنها بنگاه صنعتی کشور است که از کمترین مواهب رانت دولتی استفاده می‌کند

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی افزود: خودرو تنها بنگاه صنعتی کشور نیست و کانون های دیگری مانند پلیمر و فلزات و …. دارد و این صنعت کمترین مواهب را از رانت دولتی دارد.

وی تصریح کرد: این یک ضعف است که ما نمی توانیم ارز آوری داشته باشیم و بیشترین مشکلات ما همین نبودن در بازار جهانی است . دو خودروساز ایرانی بخاطر قیمت مناسب و شرایط موجود قابل عرضه در بازار بین الملل و در کشورهای همسایه است خودروی ایرانی ۵۰۰۰ دلار برای کشورهای همسایه تمام می شود و با توجه به قطعات بسیار ارزان گزینه مناسبی برای خرید این خودروها توسط کشورهای همسایه است.

ارز بری با خودرو سازی عجین شده است

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: ما ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه ظرفیت بالقوه تولید خودرو را در کشور داریم، این مقدار تولید ۴۰۰ دستگاه در ساعت می شود. در کشورهای روان و با جابجایی کالا ۴۰۰ میلیون دلار تنها برای رنگ این خودروها است و سرمایه گذاری زیادی موجود است و ما از این ۲ میلیون دستگاه تنها ۱ میلیون دستگاه تولید می کنیم واین مشکل ارز بر است و ارز بری با خودرو سازی عجین شده است.

شیخ عطار تصریح کرد: ارز در مورد خودرو اولویت های آخر است در کف ۱۵۰۰ دلار ارز برای خودرو های پایه است ولی در دنا تا ۳۵۰۰ دلار بالا می رود. این در حالی است که ارز آزاد خودرو نیز دارای مشکلاتی است. اگر این مشکلات برطرف شود، تقاضا بالا می رود و ۴۲ میلیون متقاضی خودرو ایجاد می شود.

این کارشناس خودرو افزود: مشکلات بازار خودرو بخاطر سیاست های غلطی است که در این حوزه اتفاق افتاد، زمانی که دلار افزایش قیمت پیدا می کند قیمت همه کالا و خدمات افزایش پیدا می کند و همه دستگاه ها و ارگان ها مجبور به تهیه کالا و خدمات با قیمت آزاد هستند. تنها مقیاسی که تفاوت دار ارز نیمایی است ولی خودروسازان ارز آزاد استفاده می کند اگر اتفاقی که در صنعت خودرو افتاد در صنعت غلات افتاده بود با قحطی مواجه بودیم.

ثبت نام خودرو راهی برای جلوگیری از بی ارزشی پول بود 

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: خودرو یک فعالیت اقتصادی است و بنگاه باید برای تولید رغبت داشته باشد ما برای برطرف کردن مشکل بی ارزشی پول اقدام به ثبت نام خودرو کردیم. بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار خودرو را برای جلوگیری از بی ارزشی پول، دسترسی به رانتی که در این صنعت داریم، ایجاد رغبت برای تولید کننده های خودرو به فروش رساندیم.

شیخ عطار تصریح کرد: ما برای این دو خودروساز ۳۰هزار میلیارد تومان زیان در نظر گرفتیم و ما ۳۰ میلیون تومان حداقل رانت داده ایم که این خودرو از نقدینگی خودروسازها رفته است. اما زیان اصلی درگیر سهامداران، مصرف کننده ها، ارتش، سپاه ، صندوق های بازنشستگی می کنند و دولت نمی تواند در مورد این دو شرکت تصمیم بگیرد اگر نرخ تولید ما پایین بیاید اولین اقدام تعدیل نیرو است . اگر ۶۰ الی ۷۰ هزار نیرو اخراج شوند با بحرانرمواجه می شویم.

نمی‌توان با خودرو تهاتر کرد

وی افزود: مگر می شود یک فعالیت اقتصادی در اجتماع این همه واریانس داشته باشد. سال ۹۹ که ۳۰ هزار میلیارد تومان صنعت خودرو ضرر کرد. در همان تاریخ اگر حساب های گروه های پتروشیمی، مس و فولادی را بررسی کنید می بینید که همه این گروه های صنعتی سود دهی بالا داشته اند. آنها جنس را به قیمت ارز نیمایی فروختند و سود کردند در صورتی که نمی توان با خودرو تهاتر کند.

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: باید سیاستی ایجاد کرد که ضرورت خرید خودرو را از بین برد وقتی امکانات رفاهی فراهم باشد و سلیقه مشتری جهت دار باشد(در دسترس بودن امکانات مناسب حمل و نقل و استفاده از طرح و ترافیک و ….) خود مصرف کننده با توجه به شرایط موجود انتخاب می کند که از خودروهای عمومی یا شخصی استفاد کند. 
شیخ عطار تصریح کرد: پر شدن ماشین های تولید قبل، امکان نداشتن اسقاط کردن ماشین ها قدیمی و هزینه های اضافی که دارد، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه ظرفیت فروش عامه را ندارد، حال چرا این خودرو صادر نمی شود؟ اولین مسئله ارتباط مستقیم با بحث ارز است دومی آرامش اقتصادی است که پس از فروش اطمینان برای برگشت پول به کشور وجود داشته باشد.

خودروسازها درگیر عدم ثبات مدیریت هستند

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی افزود: خودروسازها درگیر عدم ثبات مدیریت هستند. آقای رزم حسینی (وزیر صنعت) تنها کسی بود که مدیران را جابجا نکرد در حالی که در پروژه های مدیریتی نیاز به یک دوره ۵ سال داریم و ثبات مدیریت الزامی است. به دلیل اینکه مدیران در جریان این عدم ثبات مدیریت در بحث خودرو هستند سعی می کنند پروژه های کوتاه مدت را انجام دهند.

وی با اشاره به جذب نیروهای نخبه در شرکت های خصوصی گفت: در حال حاضر ما از نیروهای نخبه خودروسازی استقبال می کنیم و در حال حاضر شرکت های جوان زیادی با دو شرکت خودروساز کار می کنند.

باید از صنعت خودرو سازی حمایت شود

شیخ عطار گفت: ما منکر مشکلات صنعت خودرو نیستیم و معتقدیم این مشکلات قابل اصلاح است، فراموش نکنیم باید از صنعت خودرو سازی حمایت شود اگرنه نتیجه ای جز صنعت نساجی ندارد که گفتند، تولید این صنعت ضعیف است و باید بسته شود و اکنون هیچ کدام از نساجی ها نمی توانند مانند نساجی هایی که بسته شده اند عمل کنند.

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی گفت: موتور و گیربکس جز زمینه های ضعیف ایران است و سرمایه گذاری های خوبی در این حوزه انجام شده است و باید به سمت خودروهای برقی برویم. ۱۰ سال دیگر زمینه های تولید خودرو تغییر می کند و انشاالله در حوزه خودروهای برقی بتوانیم به رشدی برسیم که خود را به سطح جهانی نزدیک کنیم.

وی افزود: گازسوز کردن خودروها یک مسئله دارد، گاز سوز کردن خودرو یک زمانی اولیت کشور ها بود و همه سرمایه گذاران  وارد این حوزه شدند، ولی الان این اولویت برداشته شده است و خیلی از کشور ها زیان کردند. در ایران نیز ما اقدام به گاز سوز کردن خودرو های دست دوم کردیم اما با استقبال مواجه نشدیم بنگاه های بیرون این فرآیند را برعهده گرفتند و در نهایت با نظارت محصول به بازار عرضه شد و ما امیدواریم امسال سال خوبی باشد و پروسه با شدت بیشتری جلو برود.

مدیر توسعه صنایع ریلی و خودرو سازمان گسترش و نوسازی تصریح کرد: امسال، سال بسیار سختی برای تولید بود، قیمت ارز و تخصیص پیدا نکردن ارز برای صنعت خودرو و امسال ۹۵ درصد خودروها چیپ نداشتند. البته این مسئله تنها برای ایران نبود و بخاطر شرایط کرونا، تحریم، جنگ چین  و آمریکا عرضه قطعات خودروها کم شده است ما یک زمانی ۲۲ قطعه خودرو را نداشتم، اما در حد توان خودروساز پاسخگوی نیاز داخلی بود.

منبع/ ایدرونیوز

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=238
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)