سه شنبه 18 خرداد 1400 - 9:35
بورس جاده‌ای برای فروش تایر

نرخ لاستیک خودرو واقعی می‌شود؟

به تازگی برای شفاف سازی قیمت تایر، طرح عرضه لاستیک در بورس کالا را مطرح کرده اند.

چندی پیش خبری مبنی بر فروش لاستیک در سامانه جامعه تجارت خبر ساز شد. فروشی که از این به بعد باعث سرو سامان دادن به بازار لاستیک می‌شد و می‌توان گفت باعث می‌شد دست دلالان از این بازار کوتاه می‌شد.
پس از راه اندازی این سامانه، افرادی که نیاز به لاستیک داشتند با مراجعه به سامانه جامع تجارت اطلاعات شخصی و خودروی خود را وارد و پس از راستی آزمایی متقاضی درخواست خود را در سامانه ارائه کرده و سالی یک جفت لاستیک تحویل بگیرند. اما این موضوع با مشکلاتی مواجه شد و افراد متقاضی به راحتی نمی‌توانستند کالای مورد نیاز را خریداری کنند.
پس از پیگیری‌هایی مشخص شد که سامانه جامع تجارت چند سالی بود راه اندازی شده بود، اما به دلیل مشکلاتی به خوبی کار نمی‌کرد و اکنون این سامانه راه اندازی شده است تا نرخ لاستیک تک نرخی شود.
سامانه‌ای برای تک نرخی شدن قیمت لاستیک!جمشیدی مجری طرح توزیع سیستمی تایر گفت: تمام خرید و فروش لاستیک در این سامانه ثبت می‌شود تا بتوانیم در کالا تا زمانی که به دست خرده فروش که یک فعال تجاری، است، نظارت داشته باشیم.
او گفت: برای خودرو‌های سنگین این سامانه طوری طراحی شده که در آن هیچ مشکلی برای عرضه و تقاضا وجود ندارد و رانندگان می‌توانند به آن مراجعه کننده و اقدام به خرید کنند، اما برای خودرو‌های سواری هنوز مشکلاتی وجود دارد که به دنبال رفع این مشکلات هستیم.
او بیان کرد: سامانه توزیع سیستمی تایر‌های خودرو‌های سواری باید پیش از این اجرا می‌شد، اما متأسفانه به دلیل همکاری نکردن بعضی از تولید کننده‌ها تاکنون موفق به اجرایی آن نشده‌ایم.
وی ادامه داد: طبق مصوبه تنظیم بازار، تمام تولیدکنندگان داخلی تایر باید میزان تولید خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و فقط می‌توانند بخش کوچکی از تولیدات خود را به عنوان گارانتی و یا فروش شرکتی نزد خود نگه دارند، اما تاکنون بعضی تولیدکننده‌ها این کار را به درستی انجام نداده و باعث به تعویق افتادن اجرای این طرح شده‌اند.
جمشیدی گفت: در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است، همه تولیدکننده‌ها میزان واقعی تولیدات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و پس از آن توزیع تایر خودرو‌های سواری سیستمی شده است و معاملات آن باید قابل رصد و پیگیری باشد.
مجری طرح توزیع سیستمی تایر خودرو بیان کرد:وزارت صمت  فرآیندی را ایجاد کرده است که بر اساس آن ثبت سفارش و تأیید سفارش برای خرید مواد اولیه تولید کنندگان بر اساس میزان تولید و فروش واحد تولیدی آن‌ها انجام می‌شود. با اجرای این طرح قطعاً شرکت‌های تولیدی هم که بعضاً همکاری نکرده و تاکنون درصد کمی از تولیدات خود را اظهار کرده‌اند اجباراً در سامانه تولیدات خود را ثبت خواهند کرد و طرح توزیع سیستمی تایر خودرو‌های سواری اجرا خواهد شد.
نحوه فروش لاستیک در سامانه جامع تجارت به نرخ دولتی؟سید محمد میرعابدینی، دبیر انجمن واردکنندگان تایر در خصوص نحوه فروش لاستیک در سامانه جامع تجارت به نرخ دولتی، بیان کرد: سال گذشته مقداری ارز دولتی (۴ هزار و ۲۰۰ تومانی) به تجار دادند تا لاستیک به نرخ دولتی وارد کنند، آن‌ها نیز مکلف بودند این کالا را به نرخ دولتی به فروش برسانند.
او بیان کرد: پس از آن فروش و عرضه این دسته از لاستیک‌ها با موانعی مواجه شد که بر این اساس افرادی که کالا را با نرخ دولتی وارد کرده اند، باید مابه تفاوت آن را پرداخت کنند که برخی از تجار معمولی این مابه تفاوت را پرداخت کردند، یعنی این لاستیک را با نرخ دولتی خریداری کردند، اما اکنون باید مابه تفاوت به نرخ نیمایی را پرداخت کنند.
دبیر انجمن واردکنندگان تایر تشریح کرد: این بین لابی بازی‌های زیادی رخ داده که از همین روال گله‌مند هستیم. برخی در این سامانه با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و برخی با نرخ نیمایی لاستیک می‌فروشند که همین روال باعث لابی بازی شده است. موافق ادامه فعالیت برخی از شرکت‌ها در این سامانه نیستیم.
بیشتربخوانید: تلاش برای ثبات قیمت لاستیک در ۱۴۰۰/ بگذارید تولید کنندگان راه خود را بروند
حال اکنون سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور خبر از روش جدید فروش تایر در بورس کالا داده است. به گفته بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو خرید و فروش بسیاری از کالا‌ها در بورس کالا این روز‌ها بسیار رونق گرفته است و باعث می‌شود قیمت بسیاری از کالا‌ها شفاف شود.
رونق فروش تایر در بورس کالامصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور با اشاره به فروش تایر در بورس کالا، گفت: به تازگی برای شفاف سازی قیمت تایر، طرح عرضه لاستیک در بورس کالا را مطرح کرده اند و در حال حاضر یکی از شرکت‌ها اقدام به عرضه لاستیک در بورس کرده است که اگر نتیجه دهد این روند را برای سایر شرکت‌ها ادامه خواهیم داد.
سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور بیان کرد: با توجه به ظرفیتی که بورس کالا دارد، باید دید چه میزان کالا را می‌توان در آن عرضه کرد. اکنون نحوه عرضه تایر این گونه است که لاستیک را به نمایندگی‌ها می‌فروشیم و نمایندگی‌ها وظیفه دارند آن را از طریق سامانه ثبت و به فروش برسانند.
تنها با بیان اینکه میزان تولید لاستیک نسبت به گذشته افزایش داشته است، بیان کرد: اکنون در شرایط تحریم هستیم و این موضوع پوشیده نیست، اما تمام تولید کنندگان به دنبال دور زدن تحریم‌ها بودند و توانستند میزان تولید را افزایش دهند.
سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور با بیان اینکه افزایش قیمت برای لاستیک در آینده خواهیم داشت، تشریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از عوامل در افزایش قیمت هر کالایی تاثیرگذار است، اکنون افزایش قیمت برای لاستیک خارج از قاعده نیست. با توجه به اینکه هزینه بسیاری از عوامل مانند دستمزد، بیمه، هزینه آب، برق و … افزایش داشته است، در قیمت نهایی یک کالا تاثیر گذار خواهد بود و در نتیجه در آینده قیمت لاستیک نیز افزایش خواهد یافت.
او با بیان اینکه در آینده نزدیک با اجرای برخی طرح‌ها در حوزه خرید ماشین آلات و تجهیزات جدید، افزایش بهره وری و تجدید نظر در فرایند تولید در تعدادی از کارخانه‌ها خواهیم داشت، گفت: تمامی شرکت‌ها به دنبال این هستند که تولید تایر را افزایش دهند و می‌توان گفت که در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات قابل توجهی در تولید و توسعه صنعت تایر در کشور خواهیم بود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=216
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)