چهارشنبه 26 آبان 1400 - 10:16
در صحن علنی امروز و برای تامین نظر شورای نگهبان انجام شد؛

موافقت مجدد مجلس با واردات خودرو/تلاش نمایندگان برای ساماندهی بازار خودرو

نمایندگان مردم در خانه ملت با هدف تنظیم بازار خودرو با واردات مدیریت شده خودرو موافقت کردند.

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از  خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با گزارش کمیسیون صنایع و معدن در مورد اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین نظر شورای نگهبان با ۱۹۳ رای موافق، ۹ رای مخالف، ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.
بر این اساس ماده (۴) این طرح بدین شرح اصلاح می شود: هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.
تبصره ۱- با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها (متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) به صورت سالانه، توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.
تبصره ۲- وزارت ،معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی ارایه نماید.
تبصره ۳-وزارت صنعت ،معدن و تجارت مکلف است سیاست های تشویقی برای اولویت دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه گذاری در تولید خودرو اقدام میکنند، تدوین و اعمال نماید.
تبصره ۴- دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت تعیین می گردد.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=1988
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)