یکشنبه 9 آبان 1400 - 9:30

خودروی برقی ایرانی با نام «یوز» شماره‌گذاری شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خبر از دریافت مجوز پلاک‌گذاری اولین خودروی برقی ایرانی داد.

خودروی برقی ایرانی با نام «یوز» شماره‌گذاری شد

به گزارش حاشیه صنعت به نقل از شهرارا، تب استفاده از وسایل نقلیه برقی در سرتاسر جهان فراگیر شده است و امروزه انواع و اقسام وسایل نقلیه مجهز به قوای محرکه برقی در حال تولید و استفاده هستند. در کشور ما هم با توجه به نو پا بودن این فناوری قدم‌های به نسبت خوبی توسط محققان دانشگاهی و فعالان شرکت‌های دانش بنیان با هدف طراحی و مهندسی خودرو و موتورسیکلت‌های برقی برداشته شده است.
به تازگی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از مجوز پلاک گذاری برای اولین خودروی برقی ایرانی خبر داد و گفت: «خودروی برقی ایرانی نیز که به تازگی پلاک گذاری شده، پنج سال طول کشید تا استاندارد‌های آن اخذ شود، در حالی که خودرو‌های خارجی به راحتی مجوز ورود به بازار را دریافت می‌کنند.» در این گزارش به سراغ پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری و حسین زیارتی مدیرعامل شرکت سازنده خودروی برقی «یوز» رفتیم تا از دلایل طولانی شدن مجوز پلاک گذاری، مشخصات فنی و قیمت این محصول بیشتر بدانیم.
کدام خودروی برقی مجوز پلاک گرفته است؟بعد از انتشار صحبت‌های سورنا ستاری و خبر مجوز پلاک گذاری برای خودروی برقی ایرانی پیگیر شدیم که ببینیم کدام خودروی برقی مجوز پلاک گذاری گرفته است. جالب این جا بود که نه خودروساز‌ها از آن اطلاع داشتند، نه مسئولان در وزارت صمت و سازمان ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ). به همین دلیل به سراغ دکتر کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق رفتیم.
دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق درباره خودرویی که تازه مجوز پلاک گذاری گرفته گفت: «مجوز پلاک گذاری برای موتور برقی چهار چرخ گرفته شده که فقط ظاهری شبیه خودرو دارد و گرنه همان موتور برقی است که پیش از این در سال ۹۵ توسط حسن روحانی رئیس جمهور وقت رونمایی شده بود.»
او با بیان این که این موتوربرقی از صفر تا ۱پپ طراحی شده و اجرا کاملا ایرانی است، می‌گوید: «این موتور از پنج سال پیش به عنوان طرح کلان علمی بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و دانشگاه آزاد قزوین اجرایی شد و یک شرکت دانش بنیان این موتو را طراحی کرد.»
کرمی درباره دلایل تاخیر در دریافت مجوز پلاک گذاری هم اضافه کرد: «چند دلیل داشت. یکی این که این محصول در کشور منحصر به فرد بود و شبیه آن وجود نداشت به همین دلیل برای استاندارد سازی محصول گواهی انطباق گرفت تا این که بتواند تست‌های مربوط به سرعت، ایمنی، فنی و&#۸۲۳پ; را پشت سر بگذارد.»
کرمی درباره دلایل دیگر هم افزود: «راهنمایی و رانندگی معتقد بود این موتور نیست بلکه خودرو است و باید استاندارد‌های خودرو از جمله ایربگ و&#۸۲۳پ; را داشته باشد در حالی که در کشور‌های دیگر طبق استاندارد‌های این گونه محصولات، آن‌ها در دسته موتور‌ها به شمار می‌آیند.»
خیابان‌ها در انتظار «یوز» ایرانیبا توجه به این که موتور چهار چرخ تمام برقی توسط یک شرکت دانش بنیان به مرحله تولید رسیده، به سراغ حسین زیارتی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده موتور چهار چرخ برقی رفتیم تا از جزئیات فنی و قیمتی که قرار است به بازار عرضه شود، آگاه شویم.
یوز چهارچرخ چطور متولد شد؟حسین زیارتی، مدیر پروژه خودروی برقی دوسرنشین یوز درباره داستان تولد این خودروی کاربردی در کشور به خبرنگار ما گفت: «ابتدا در سال ۸۷ مطالعات خودمان را درباره طراحی و ساخت خودروی برقی آغاز کردیم. در سه دوره مسابقات دانشگاه شریف نیز شرکت کردیم و در هر سه دوره موفق به کسب مقام اول شدیم. بعد از آن، در سال ۹۳ در قالب شرکت دانش‌بنیان «پاراکس‌موتور» فرایند تجاری‌سازی دستاوردهایمان را آغاز کردیم و خودروی یوز فقط یکی از محصولات ماست.»
۹پ درصد از قطعات تولید داخلمدیر پروژه خودروی برقی دو سرنشین یوز درباره قطعات استفاده شده در این محصول می‌گوید: «در این موتور چهار چرخ، ۹پپ قطعه به کار می‌رود که فقط ۱پپ قطعه آن از جمله باتری، موتور، درایور و&#۸۲۳پ; وارداتی است و بقیه قطعات در داخل تولید می‌شود.» او در خصوص جوانی مهندسان پروژه هم این گونه توضیح داد: «هم اکنون میانگین سنی افرادی که روی این پروژه فعالیت می‌کنند، ۳۲ سال است که چند سال پیش ۲۸ سال بود.» زیارتی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه تعداد از این خودرو در کشور ساخته شده، گفت: فعلا ۱پ دستگاه از آن را ساخته‌ایم.
مشخصات فنیطبق گفته‌های زیارتی، باتوجه به این که متوسط سفر‌های درون شهری در جایی مانند تهران روزانه ۶پ کیلومتر است، برد ۱پپ کیلومتری خودرو نیاز به شارژ در طول روز را بسیار کم می‎کند. با این حال این خودرو با ۳ ساعت و نیم اتصال به برق شهری شارژ می‌شود و به اندازه یک اتو، برق مصرف می‌کند.
مدیرعامل شرکت پاراکس موتور درباره مشخصات فنی دیگر این موتور به خبرنگار ما گفت: «این موتور چهارچرخ دو نفره است و تا وزن ۲۵پ کیلوگرم بار را تحمل می‌کند. وزن خودرو بدون پک باتری ۴پپ کیلوگرم و توان نامی آن ۱۵ کیلو وات است. حداکثر ۸پ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و برای حرکت در تندترین شیب‌های خیابان‌های تهران نیز مشکلی ندارد و شعاع دور زنی بسیار کمی دارد. نکته جالب در این خودرو این است که طول آن برابر با عرض خودرو‌های معمول است و در کمترین فضای ممکن می‌توان آن را پارک کرد. به علاوه در‌های این خودرو به سمت بالا باز می‌شود که علاوه بر زیبایی ظاهری، باز کردن در را در حداقل فضا ممکن کرده است.»
قیمت چند؟زیارتی درباره قیمت نهایی این خودرو گفت: «ما قصد داریم فعلا ۱پپ دستگاه از یوز را تولید و بر اساس قیمت بازار قیمت نهایی را اعلام کنیم.» او یادآور شد: «در نظر داشته باشیم نمونه فرانسوی این خودرو گران‌قیمت است. به علاوه باتری خودرو را در اروپا به شما نمی‌فروشند و برای استفاده از خودرو باید باتری آن را اجاره و ماهانه مبلغ ثابتی را به عنوان اجاره پرداخت کنید.»
او درباره قیمت نمونه‌های خارجی این محصول گفت: «هم اکنون نمونه فرانسوی این موتور با توجه به آپشن‌های مختلف بین ۷پپپ تا ۸۵پپ یورو بدون باتری به فروش می‌رسد که برای خرید همیشگی باتری باید حدود ۵پپپ یورو به آن اضافه کنید، اما ما تلاش می‌کنیم این خودرو را با قیمت کمتری عرضه کنیم.» هر چند هنوز قیمتی برای این موتور برقی ایرانی به صورت رسمی اعلام نشده، اما براساس شنیده‌ها از منابع غیر رسمی این موتور بین ۸پ تا ۱۲پ میلیون تومان به فروش خواهد رسید.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=1777
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)