شنبه 6 شهریور 1400 - 16:16

به منظور پرورش علمی دانشجویان و تولید باتری لیتیوم یون

تنها استادیار خانم دانشکده الکترونیک دانشگاه تهران: نوسازی و تجهیز آزمایشگاه نانو ساختار دانشگاه تهران توسط شرکت کروز

به منظور پرورش علمی دانشجویان و تولید باتری لیتیوم یون

به گزارش حاشیه صنعت، بزرگترین و پیشرفته ترین قطعه ساز کشور با هدف ارتقاء دانش فنی و تکنولوژی ساخت باطری برای تولید موتورسیکلت و خودرو الکتریکی، با دانشگاه تهران همکاری داشته و بدین منظور مدرن ترین آزمایشگاه همراه با تجهیزات به روز در این مرکز توسط کروز در حال نوسازی است که در اوایل پاییز به بهره‌برداری می‌رسد تا بتواند از این طریق سهمی مهم در پرورش و سوق دانشجویان در رده علمی بالاتر داشته باشد.

جدیدترین پروژه شرکت صنایع تولیدی کروز با همکاری دانشگاه تهران، تولید باتری لیتیوم یون بوده که یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است و معمولاً برای وسایل الکترونیکی قابل‌حمل و وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می شوند.

از آن جا که کروز همواره بر ارتقاء علمی جوانان این مرز و بوم تاکید ویژه داشته، آزمایشگاه ادوات انرژی نانو ساختار دانشگاه تهران را نوسازی و تجهیز کرده تا از این طریق زمینه تحقیقات علمی برای دانشجویان با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا فراهم باشد.

زینب سنایی استادیار دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در خصوص این همکاری گفت: با توجه به موضوعات پژوهشی ما، شرکت صنایع تولیدی کروز اقدام به نوسازی آزمایشگاه “ادوات انرژی نانو ساختار” دانشگاه تهران و تجهیز آن به دستگاه های به روز و پیشرفته کرده است که در اوایل پاییز به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین بر پیشبرد پروژه های دانشجویان نظارت مستقیم دارد.

تنها استادیار خانم دانشکده برق و دانشگاه تهران اظهار کرد: مقیاس دستاوردها و نمونه های دانشگاهی با نمونه های صنعتی از لحاظ حجم و وزن متفاوت می باشد. به طور کل هر دستاوردی ابتدا در نمونه آزمایشگاهی بررسی می شود و سپس برای ساخت در مقیاس های صنعتی اقدام می شود. ما بر روی نمونه های آزمایشگاهی باتری های لیتیوم یون با استفاده از مواد جدیدی که پتانسیل بالایی در این زمینه دارند (مانند نانوساختارهای سیلیکنی) در حال پژوهش هستیم. به علاوه باتری های نسل های آینده از جمله باتری های لیتیم سولفور، باتری های لیتیم هوا و باتری های سدیم یونی نیز در آزمایشگاه “ادوات انرژی نانو ساختار” مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ دانشجو بر روی این پروژه ها مشغول به کار هستند گفت: باتری های لیتیوم یونی از گوشی همراه گرفته تا موتور و خودروهای الکتریکی قابل استفاده هستند و مراکز تحقیقاتی بزرگی در حوزه های دانشگاهی و صنعتی در ایران و خارج از کشور بر روی آن در حال فعالیت می باشند و دانشگاه تهران نیز یکی از این مراکز است.

سنایی در همکاری با کروز علاوه بر باتری های لیتیوم یون به ابر خازن ها اشاره و اظهار کرد: در خودروهای الکتریکی استفاده از ابرخازن ها در کنار باتری های قابل شارژ می تواند به دستیابی به توان های بسیار بالاتر کمک کند. امید است همکاری دانشگاه و صنعت، به نتایج ارزنده ای در حوزه باتری های لیتیم یونی بینجامد.

لازم به ذکر است در سال های اخیر جایگزین خودروهای برقی و موتورهای الکتریکی با خودروهای احتراقی در دستور کار قرار گرفته اما تاکنون اقدام مؤثری توسط صنعت خودروسازی کشور هم راستا با اقدامات تحقیقاتی دانشگاهی صورت نگرفته است. کروز با همکاری مشترک با دانشگاه تهران سعی در پیشبرد پروژه ساخت داخل باتری های لیتیوم یون دارد تا شاهد پیشرفت‌های شگفت انگیز در صنعت باتری و تأسیسات شارژ این خودروها باشیم.

گفتنی است کروز دارای بزرگ‌ترین مجموعه تحقیق و نوآوری در خاورمیانه است و با ایده‌پردازی در زمینه طراحی و تولید قطعات جدید فعالیت دارد تا چرخ‌های صنعت خودرو شتابان‌تر از گذشته حرکت کند. بالغ بر ۲۵۰ نفر از متخصصان به صورت تمام وقت و دانشجویانی در مقاطع گوناگون تحصیلی از دانشگاه‌های برتر کشور در این مرکز نوآوری روی بیش از ۱۰۰ پروژه فناورانه فعالیت می کنند.

لینک کوتاه : http://hashiyehsanat.com/?p=1071
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)